Riigikogu võttis vastu kõrgemate riigiametnike ja prokuröride palga seaduse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1512563700000 | amCalendar}}
Eurod
Eurod

Riigikogu võttis vastu seaduse, mis korrastab kõrgemate riigiteenijate ning prokuröride palgasüsteemi. 2019. aastal valitud riigikogu liikme ning ministri ja presidendi palk tõuseb kümne protsendi võrra.

Kõrgemate riigiteenijate palk hakkab sõltuma tarbijahinnaindeksist ja sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise kasvust. Prokuröride palk hakkab sõltuma riigi peaprokuröri sissetulekust.

Valitsuse algatatud kõrgemate riigiteenijate ametipalkade seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse järgi hakkab riigi peaprokuröri ametipalga koefitsient olema 0,85.

Sama suur on palk ka näiteks riigikogu aseesimehel, õiguskantsleril, riigikontrolöril ja ministritel. Presidendi, riigikogu esimehe, peaministri ja riigikohtu esimehe ametipalga koefitsiendiks on 1 ehk 5200 eurot.

Prokuröride palk hakkab sõltuma peaprokuröri palga suurusest. Iga kalendriaasta 1. aprilliks indekseeritakse kõrgeim palgamäär indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust.

Riigi peaprokurörile, õiguskantslerile, riigisekretärile ja riigikontrolörile hakatakse maksma igakuiselt 20 protsenti ametipalgast esinduskuludeks.

Pärast indekseerimist loetakse kõrgemate riigiteenijate järgmise aasta kõrgeimaks palgamääraks eelmisel aastal indekseerimise tulemusel saadud kõrgeim palgamäär.

Esimene indekseerimine toimub järgmise aasta 1. aprillil, kuid riigikogu liikmete, presidendi ja ministrite puhul toimub palgamuutus uue riigikogu koosseisu ajal.

Põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants (IRL) on ERR-ile öelnud, et ministrite, riigikogu liikmete ja presidendi puhul jõustuks indekseerimise muudatus alates järgmise riigikogu koosseisu valimistest, indekseerima hakatakse aga juba 2018. aastast.

"Tänase teadmise kohaselt me eeldame, et 2019. aastal valitud riigikogu liige, ministriks saav minister ja ka ametis olev president hakkavad saama võrreldes tänasega ligikaudu kümne protsendi võrra rohkem ametipalka," rääkis Pomerants.

Seadus jõustub 1. jaanuaril 2018.

Seaduse poolt hääletas 55 ja vastu oli 28 saadikut.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: