Indekseerimisega tõuseb presidendi töötasu 6168 euroni

Igal kevadel toimuva kõrgemate riigiteenijate palkade indekseerimisega ületab presidendi, riigikogu esimehe, peaministri ja riigikohtu esimehe palk esmakordselt 6000 euro piiri ning on alates aprillist 6168,31 eurot.

Kõrgemate riigiteenijate ametipalga seaduse (KRAPS) kohaselt indekseeritakse iga aasta 1. aprilliks kõrgemate riigiteenijate kõrgeim palgamäär indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Alates 1. aprillist 2019 kehtima hakkava kõrgeima palgamäära indeksi väärtus on 1,084. Seda korrutatakse igal aastal leitava kõrgemate riigiteenijate kõrgeima palgamääraga, mille suuruseks on tänavu arvutatud 5690,32 eurot.

Valemi kohaselt tõuseb presidendi ja temaga võrdsustatud riigiteenijate kuupalk eelmise perioodiga võrreldes 478 euro võrra.

KRAPS-is sätestatud kõrgemate riigiteenijate ametipalga koefitsiendid, millega nende kõrgeim palgamäär pärast indeksiga 1,084 läbikorrutamist veel kord läbi korrutatakse, on vastavalt 1,0 presidendi, riigikogu esimehe, peaministri, ja riigikohtu esimehe puhul.

Sama korrutist korrrutakase riigikogu aseesimehe, riigikontrolöri, õiguskantsleri, riigikohtu liikmete, riigi peaprokuröri, ministrite, riigisekretäri, riigikogu komisjoni esimeeste ja fraktsiooni esimeeste ametipalga arvutamisel läbi koefitsiendiga 0,85, mis teeb nende ametipalga suuruseks 5243,06 eurot. Nende palk kasvab sellest tulenevalt 406 euro võrra.

Riigikogu komisjoni aseesimehe ja fraktsiooni aseesimehe ning ringkonnakohtu kohtuniku palga arvutamisel kasutatakse koefitsienti 0,75, mis teeb nende ametipalgaks 4626,23 eurot, ehk kasv on 358 eurot.

Riigikogu liikme, maa- ja halduskohtu kohtuniku ametipalga koefitsient on 0,65 ja ametipalk seega 4009,40 eurot, mis teeb kasvuks 311 eurot.

Riikliku lepitaja, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku ametipalga koefitsient on 0,55 ja ametipalk sellest lähtuvalt 3392,57 eurot ehk tõus 263 eurot.

Eesti Panga nõukogu esimehe ametipalga koefitsient on 0,35 ning ametipalk 2158,91 eurot ja palga kasv 167 eurot.  

Eesti Panga nõukogu liikme ametipalga koefitsient 0,25 ning ametipalk vastavalt 1542,08 eurot ehk kasv 119 euro võrra kuus.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja rõhutas ERR-ile, et presidendi, riigikogu esimehe, aseesimehe, komisjoni ja fraktsiooni esimehe ja aseesimehe ning liikmete, peaministri ja ministritele kohaldub uus indeks alates riigikogu XIV alguspäevast.

Teiste kõrgemate riigiteenijate ametipalk hakkab kehtima alates 1. aprillist.

Kuna KRAPS-i viimase muutmisega muudeti kõrgeima palgamäära indekseerimine rulluvaks ehk et igal aastal võetakse indekseerimisel aluseks eelmise aasta indekseeritud kõrgeim palgamäär, suureneb edaspidi igal aastal kõrgemate riigiteenijate ametipalk, öeldakse rahandusministeeriumi kodulehel avaldatud selgituses.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: