Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Davis: kui kaubanduslepet ei tule, siis London lahkumisarvet ei maksa

{{1512913140000 | amCalendar}}
Brexiti-minister David Davis.
Brexiti-minister David Davis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Suurbritannia ei maksa Euroopa Liiduga sel nädalal kokku lepitud lahkumisarvet, kui pooled ei suuda kokku leppida kaubandusleppes, ütles Briti Brexiti-minister David Davis pühapäeval.

Davise avaldus on vastuolus Briti rahandusministri Philip Hammondi seisukohaga ning tekitas hämmingut ka Iirimaa valitsuses.

"Leppeta jäämine tähendab, et me (lahkumisarve) raha ei maksa," ütles Davis Briti ringhäälingule BBC.

"See on seotud tulemustega. See on seotud rakendamisperioodi saamisega, see on seotud tulemusega kaubanduses," ütles Davis.

"Number 10 (Downing Street) on seda selgelt öelnud, seega pole see tegelikult midagi uut," ütles Davis, viidates Briti peaministri kontorit võõrustavale aadressile.

Reedel sõlmitud esialgse kokkuleppe alusel maksab Suurbritannia EL-i eelarves ette nähtud kohustuste katmiseks 40-45 miljardit eurot. Lisaks lepiti kokku EL-i kodanike õigustes Brexiti-järgses Suurbritannias ja vastupidi ning Iirimaad ja Põhja-Iirimaad eraldava piiri staatuses.

Sellega lõppes kõneluste esimene etapp ning ees seisavad kaubandusleppe kõnelused.

Hammond ütles kolmapäeval, et riik tasub arve kõneluste tulemusest hoolimata.

"Nendel kõnelustel pole milleski kokku lepitud, kuniks kõiges on kokku lepitud... Samas tundub mulle mõeldamatu, et astume riigina eemale kohustusest, mida oleme tunnistanud kohustusena," ütles Hammond.

"See pole usutav stsenaarium. Me pole selline riik. Ausalt öeldes ei teeks see meist usutavat partnerit tulevastes rahvusvahelistes lepetes," lisas ta.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja keeldus pühapäeval kommenteerimast Davise avaldust.

Davis lisas intervjuus, et reedel sõlmitud esialgne lepe on pigem "tahteavaldus", mitte "juriidiliselt jõustatav".

Iirimaa valitsus teatas seepeale, et Dublini hinnangul on lepe "siduv" ning Iirimaa kavatseb tagada, et Suurbritannia peab võetud kohustustest kinni.

Iiri valitsuse kubjas Joe McHugh ütles rahvusringhäälingule RTE: "Meie kavatseme valitsusena, Iirimaa valitsuse suveräänse valitsusena, võtta Ühenkuningriigi vastutusele nagu teeb ka Euroopa Liit."

"Minu küsimus kõikidele Briti valitsuses olijatele on, et miks oleks (meil) lepe, hulk põhimõttelisi kokkuleppeid, et jõuda teise etappi, kui sellest kinni ei peeta? See tundub mulle lihtsalt kummaline," lausus McHugh.

"Mis meisse puutub, siis see on siduv lepe, põhimõtteline kokkulepe," lisas ta.

Davis: Brexiti kaubandusleppeta päädimise tõenäosus vähenes

Kuna Suurbritannia ja Euroopa Liit jõudsid lahkumistingimustes esialgsele kokkuleppele, siis "vähenes dramaatiliselt" tõenäosus, et Suurbritannia lahkub ühendusest kaubandusleppeta, ütles Briti Brexiti-minister.

Lepe tähendab, et Suurbritannia ja EL saavad nüüd edasi liikuda kõneluste teise etappi ehk kaubanduskõneluste juurde, lausus Davis samas intervjuus.

Edusamm kõnelustel peaks andma Suurbritanniale piisavalt aega pidada kõnelusi vabakaubandusleppe sõlmimiseks, mistõttu pole tõenäoline, et Suurbritannia peab tuginema kaubanduses EL-iga kõrgemaid tariife kehtestavate Maailma Kaubandusorganisatsiooni reeglitele.

Tõenäosus, et peame tuginema WTO reeglitele või jääme leppeta, on "dramaatiliselt vähenenud", lausus Davis.

Ministri sõnul suudab ta nüüd ette kujutada Kanada-stiilis vabakaubanduslepet Suurbritannia ja EL-i vahel ning lisas, et see võiks olla Kanadaga sõlmitud leppest ulatuslikum. "Kanada pluss-pluss-pluss," ütles minister.

"Tahame kõikehõlmavat kaubanduslepet..., kuid mis hõlmaks teenuseid, mida Kanada (leppes) pole, ning individuaalseid ja täpseid kokkuleppeid lennunduse, tuumatehnoloogia ja andmete vallas," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: