Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juncker: Brexiti kesksetes asjades on kokkulepe, kõnelused käisid läbi öö

{{1512703020000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Euroopa Liit ja Suurbritannia jõudsid Brexiti-kõnelustel kesksetes küsimustes kokkuleppele, teatas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker reede hommikul pärast kohtumist Briti peaministri Theresa Mayga.

Juncker ütles, et Euroopa Komisjon annab Euroopa Ülemkogule teada, et lahutuse tingimustes on saavutatud piisavat edu ja soovitab alustada 2. etappi ehk kaubanduskõnelusi.

Euroopa Liidu liidrid kohtuvad järgmisel nädalal.

Keskseteks küsimusteks olid EL-i kodanike õigused Suurbritannias ja Briti kodanike õigused EL-is, Iirimaa piir ja Londoni finantskohustused.

Konkreetseid summasid pressikonverentsil ei nimetatud.

May ütles reede hommikul pärast Brüsselis peetud kõnelusi Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et Brexiti-kokkulepe on hea kogu Suurbritanniale.

May sõnul lepiti kokku tegevuskavas, mis on maksumaksjate suhtes õiglane.

"Mul on hea meel väljavaate üle liikuda edasi järgmisse etappi ja rääkida kaubandusest ja julgeolekust ning arutada positiivset ja ambitsioonikat tulevikusuhet, mis on meie kõigi huvides," rääkis May.

Kokku lepiti, et kolm miljonit Euroopa Liidu kodanikku Suurbritannias ja miljon Briti kodanikku Euroopa Liidus saavad oma eluga edasi minna nagu seni, nende õigused on tagatud. Teiseks täidab Suurbritannia kõik rahalised kohustused aastani 2020. Summast kokkuleppes juttu ei ole, see jääb 40 ja 60 miljardi euro vahele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veel oli jäänud viimasel hetkel Suurbritannias poliitiliselt kõige keerukamaks osutunud Iirimaa ja Põhja-Iirimaa küsimus.

"Me oleme otsinud lahendust kodanike, rahalise kokkuleppe ja Põhja-Iirimaa küsimuses. Lepe tähendab, et ei tule piiri, aga samas on tagatud Suurbritannia põhiseaduslik majanduslik ühtsus," sõnas May.

Piiri Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahele ei tule. Milliseks täpselt kujuneb Põhja-Iirimaa olukord, selgub suuresti edasistel läbirääkimistel.

Iiri peaminister tervitas Brexiti-kokkulepet

Iiri peaminister Leo Varadkar tervitas reedel Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel saavutatud Brexiti esimese etapi kokkulepet, nimetades seda "alguse lõpuks".

"See ei ole lõpp, vaid alguse lõpp," ütles Varadkar ja lubas, et Iirimaa jääb aktiivseks ja valvsaks ka lahkumiskõneluste teises etapis.

"Me saavutasime kõik, mida me läbirääkimiste esimeses etapis saavutada soovisime. Me saime kinnitused ja garantiid, mida meil Ühendkuningriigilt vaja oli."

"Ma olen rahul, et Iiri asjades saavutati piisavat edu. Parameetrid määrati kindlaks ja need on head," sõnas peaminister ja lisas, et Iirimaa ja Põhja-Iiri piirile ei tule "füüsilist taristut".

Iiri välisminister Simon Coveney kinnitas, et kokkulepe kaitseb 1998. aasta suure reede rahulepet, mis tegi lõpu kolmekümneaastasele konfliktile Põhja-Iirimaal. Kokkulepe on kõigi Iiri saare elanike jaoks hea tulemus, ütles ta.

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker vestles ööl vastu reedet telefoni teel Suurbritannia peaministri Theresa May ja Iirimaa valitsusjuhi Leo Varadkariga ning kõnelused jätkusid hommikuni. Reede varahommikul kohtusid May ja Juncker Brüsselis ja andsid pressikonverentsi.

Tusk: Brexiti-kõneluste raskeim osa on veel ees

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk hoiatas, et kõnelused Brexiti-järgse kaubanduskokkuleppe ja üleminekuperioodi üle on veelgi raskemad, kui lahutustingimuste lepe, milleni jõuti reede hommikul.

"Pidagem meeles, et kõige raskem väljakutse on veel ees. Me kõik teame, et lahutus on raske, kuid lahutamine ja uue suhte loomine on palju raskem," sõnas Tusk.

EL-i liidrid langetavad ilmselt järgmise nädala tippkohtumisel otsuse, kas läbirääkimistel Brexiti üle saab liikuda järgmisse faasi.

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Epp Ehand

Allikas: AFP-AP-BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: