Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL andis heakskiidu Brexiti-kõneluste teise faasi alustamisele

{{1513338480000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi liidrid kiitsid reedel heaks Suurbritannia lahkumiskõneluste teise faasi alustamise poolte tulevaste suhete üle, teatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

"EL-i liidrid jõudsid üksmeelele liikuda edasi Brexiti-kõneluste teise faasi. Õnnitlen peaminister Theresa May´d," säutsus Tusk Twitteris EL-i Lissaboni lepingu 50 artikli formaadis peetud arutelult Brüsselis.

Euroopa Liit alustab esialgseid kontakte Suurbritanniaga eesmärgiga kaardistada poolte tulevasi suhteid pärast Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist, ütles Tusk hiljem.

"Mis puudutab tulevaste suhete raamistikku, siis on aeg alustada EL-i 27 liikmesriigi siseselt ettevalmistavaid ja esialgseid kontakte Ühendkuningriigiga, et saada rohkem selgust nende visiooni kohta," rääkis Tusk.

Tusk sõnas ühisel pressikonverentsil Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Eesti peaministri Jüri Ratasega, et heakskiit kõneluste teise faasi alustamisele poleks saanud teoks ilma EL27 ühtsuse, liidu pealäbirääkija Michel Barnieri ränga töö ja Briti peaministri Theresa May konstruktiivse jõupingutuseta.

"Teise faasi läbimine on realistlik, aga dramaatiliselt raske," ütles Ülemkogu eesistuja vastuseks ajakirjaniku küsimusele.

EL ja Suurbritannia jõudsid 8. detsembril põhimõttelisele kokkuleppele kolmes lahutustingimuses - EL-i kodanike õigused Suurbritannias ja Briti kodanike õigused EL-i 27 liikmesriigis, lahutusarve ja Põhja-Iirimaa piir.

Euroopa Komisjoni president Juncker ütles reede hommikul, et järgmise sammuna tuleb esmalt kuju anda Suurbritannia lahkumislepingule, millele saavad järgneda kõnelused tulevaste suhete üle.

Tõenäoliselt jätkuvad Brexiti-kõnelused jaanuaris aruteludega Suurbritannia EL-ist lahkumisele järgneva üleminekuperioodi üle ning diskussioonid tulevaste suhete üle algavad märtsis, kui EL-i läbirääkijad on saanud Ülemkogult selleks läbirääkimisjuhised.

Reedel EL-i 27 riigi- ja valitsusjuhi poolt heaks kiidetud läbirääkimisjuhistes seisab, et Euroopa Ülemkogu tervitab läbirääkimiste esimeses faasis saavutatud edu ja otsustab, et "see on piisav liikumaks üleminekuperioodi ja tulevaste suhete raamistikuga seotud teise faasi".

Ülemkogu kutsub EL-i pealäbirääkijat Michel Barnieri ja Ühendkuningriiki viima lõpule töö lahutusküsimustes, muuhulgas nendes, mida esimeses faasis ei käsitletud. Läbirääkimisjuhistes toonitatakse, et edasiminek teises faasis on võimalik vaid juhul, kui pooled austavad täielikult esimeses faasis endale võetud kohustusi ja need muudetakse võimalikult kiiresti õiguslikuks tekstiks.

Ülemkogu võtab arvesse Ühendkuningriigi esitatud ettepanekut umbes kahe aasta pikkusest üleminekuperioodist ja on nõus rääkima läbi üleminekuperioodi üle, mis katab kogu EL-i acquis´d, seisab tekstis. Ühendkuningriik kolmanda riigina ei osale selle vältel enam EL-i institutsioonides, selle liikmete valimises ega liidu ametite ja agentuuride otsustusprotsessides.

Juhistes seisab, et Ühendkuningriik jätkab üleminekuperioodi ajal osalemist tolliliidus ja ühisturul ning peab järgima EL-i kaubanduspoliitikat.

Ülemkogu kinnitas ka soovi rajada EL-i ja Ühendkuningriigi vahel lähedane partnerlus, märkides, et kokkuleppe sõlmimine tulevaste suhete üle on võimalik alles siis, kui Ühendkuningriigist saab kolmas riik.

Enne seda on liit valmis pidama esialgseid ja ettevalmistavaid kõnelusi tulevaste suhete üldise raamistiku üle siis, kui on vastu võetud täiendavad läbirääkimisjuhised, seisab tekstis.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil. EL on teatanud, et lahkumisläbirääkimised tuleb lõpule viia hiljemalt oktoobriks 2018, et Euroopa Parlamendile jääks piisavalt aega lahkumisleping enne 29. aasta märtsi heaks kiita.

May nimetas EL27 otsust "tähtsaks sammuks"

May tervitas reedel Euroopa Liidu 27 riigi- ja valitsusjuhi otsust anda heakskiit Suurbritannia lahkumiskõneluste teise faasi alustamisele.

"Tänase näol on tegemist tähtsa sammuga teel sujuva ja korrapärase Brexiti elluviimisel ja sügava ja erilise tulevikupartnerluse loomisel," säutsus May Twitteris, tänades Euroopa Ülemkogu eesistujat Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidenti Jean-Claude Junckerit.

Juncker: tunnustasime May jõupingutusi aplausiga

Juncker ütles reede hommikul Brüsselis, et Euroopa Liidu liidrid tunnustasid neljapäeva õhtul Theresa May jõupingutusi aplausiga.

"Eile me Brexitit ei arutanud. Briti peaminister Theresa May esines sõnavõtuga," ütles Juncker Euroopa Ülemkogule saabudes vastuseks Briti ajakirjaniku küsimusele.

"Jah, sest mõned meist, sealhulgas mina, arvasid, et ta tegi suuri jõupingutusi ja seda tuleb tunnustada," lausus Juncker vastuseks küsimusele, kas EL-i liidrid kostitasid May´d tema sõnavõtu järel aplausiga.

Euroopa Komisjoni presidendi sõnul tuleb Brexiti-kõnelustel järgmiseks ametlik kuju anda lahkumislepingule. "See esitatakse Euroopa Parlamendile. Seejärel alustame niipea kui võimalik kõnelusi tulevaste suhete üle," ütles ta.

Juncker nimetas Brexiti-läbirääkimisi keeruliseks protsessiks. "Ma olen endiselt kurb, et meie Briti sõbrad EL-ist lahkuvad," sõnas ta.

See, kas britid lõppude lõpuks EL-ist lahkuvad või otsustavad siiski jääda, sõltub Junckeri sõnul Briti parlamendist ja rahvast. "Pole meie otsustada, mida britid peavad tegema," ütles ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: