Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sven Mikser: Reformierakonna esimeheks saab Kaja Kallas

Sven Mikser
Sven Mikser "Aktuaalse kaamera" stuudios. Autor/allikas: ERR

Hanno Pevkuri lühikene tähelend Reformierakonna eesotsas saab peagi läbi ning partei uueks esimeheks saab Kaja Kallas, leiab Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) juhatuse liige, välisminister Sven Mikser.

"Tuleval aastal ees ootava Reformierakonna esimehe erakorralise valimise kohta võiks öelda Suetoniuse sõnadega: iacta alea est. Liisk on langenud. Reformierakonna järgmiseks esimeheks saab Kaja Kallas. Ainukeseks takistuseks tema teel võivad olla Kallase enda kõhklused," kirjutas Sven Mikser sotsiaalmeedias

See, et Hanno Pevkuri tähelend erakonna eesotsas saab peagi läbi, oli Mikseri sõnul selge juba mõne nädala eest, kui Postimehes ilmus rohketele "anonüümsetele allikatele" tuginev dramaatiline jutustus reformipartei sisevõitlustest.

Mikseri hinnangul oli Pevkuri jaoks õnnelik juhus, et viimastel Reformierakonna esimehe valimistel ilutses valimissedeli tollel real, kus sai anda vastuhääle Kristen Michalile, tookord just tema nimi. Kui aga plekilise kampsuniga Michali asemel on Pevkuri vastaskandidaadiks plekitu mainega Kaja Kallas, ei jää Mikseri hinnangul Pevkuri toetusest just palju järele.

"Seda enam, et praegusel hetkel on praktiliselt kõik planeedid rivistunud ühele joonele Pevkuri vastu. Erakonnasisese võimujaotuse ideaalmudeli osas ei ole Michal, Ligi, Rõivas ja Rosimannused-Kallased muidugi kaugeltki mitte ühel nõul, kuid riigikogu valimiste päeva vääramatu lähenemine on sundinud nad "vähima halva" peale kokku leppima, ja selleks on Kaja Kallas."

Mikseri sõnul ei saa küll objektiivselt Pevkurile ette heita ei partei kehva reitingut ega kohalikel valimistel põrumist. Reformierakond ei jäänud oktoobris alla ei oma varasematele tulemustele ega ka seekordsetele ootustele.

"Erakonna strateegide kasvav frustratsioon on põhjustatud pigem sellest, et esmakordselt pärast 1999. aastat läheb oravapartei parlamendivalimistele vastu olukorras, kus nende juht ei ole tõenäolisim pretendent peaministri kohale ja kus erakonna valitsusse pääseminegi näib valimiste järel kõike muud kui kindel. See tekitab võimulpüsimisele orienteeritud erakonna juhtliikmetes ängi ja õõva ja sunnib otsima uut lahendust, mis raputaks status quod ja tekitaks avalikkuses õhinat."

Mikseri hinnangul vastaks töö Stenbocki majas Kaja Kallase ambitsioonidele, kuid teda võib erakonna esimeheks kandideerimisel mõjutada teadmine, et tema tänased "toetajad" ei pruugi olla siirad.

"Mitu skandaalidest räsitud või muidu vastuolulise renomeega Reformierakonna juhtivtehnoloogi näevad Kallast mitte niivõrd ideaalse tulevase peaministrina, kuivõrd pelgalt kasuliku tööriistana erakonna valimistulemuse maksimeerimisel. Ja Kallas teab seda suurepäraselt. Küllap on tal meeles seegi, et eelmisel korral, kui üks Kallas Brüsselist erakonda üle võtma tuli, piisas talle umbes seitsmekümne kahest tunnist partei poliitköögis, et selg ees uksest välja tulla ja Brüsselisse tagasi kiirustada."

Mikseri arvates ei lähtu Pevkuri soov sooritada valimisprotseduurid kibekiiresti uue aasta alguses mitte usust, et nii õnnestuks tal Kallast valimistel võita, vaid lootusest, et Kallas ei suuda kaalukat kandideerimisotsust kiirkorras langetada.

"Suvine juhivalimine annaks nii Kallasele kui kogu erakonnale aega muutuste mõttega harjuda ja pakuks tänuväärselt ka rohkesti meediakatet. Demokraatlike sisevalimiste protseduuri etendades saaks erakondliku lendava tsirkusega sõita läbi kõik maakonnalinnad ja kanda programmiliste väitluste nime all ette erakonna valimismanifesti."

Mikseri sõnul on Reformierakond esimees Kaja Kallasega eelseisvas valimiskampaanias kindlasti värske bränd ning teeb võitluses häälte pärast konkurentide elu raskemaks.

"Kui esimeheks valitud Kallas suudab ennast erakonna richelieude ja machiavellide üle kehtestada, siis on tal kindlasti potentsiaali enamaks kui üksnes opositsiooniliidri positsiooniks. Muidugi tuleb selleks raputada erakonnalt ka ideoloogilise dogmaatilisuse ja enesekeskse ülbuse kuvand, kuid kui keegi selleks üldse eeldusi omab, siis on see just Kallas."

Sven Mikser oli aastatel 2010-2015 Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees. Praegu kuulub ta erakonna juhatusse ning töötab Eesti välisministrina.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: