Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Opositsioon kaalub ka peaminister Ratase umbusaldamist

Foto: Aurelia Minev/ERR

Töötavate pensionäride kuusissetuleku vähendamine võib peaminister Jüri Ratasele tuua umbusaldusavalduse. Otsust veel ei ole, kuid riigikogu opositsioonierakonnad arutavad seda võimalust tõenäoliselt esmaspäeval.

Olukord, kui töötava pensionäri kuusissetulek vähenes ja mõnel juhul vähenes isegi kuni 100 eurot, pahandas töötavaid pensionäre tõsiselt ning meedias ilmunud artikleid kommenteerides kritiseeriti nii valitsust kui riigikogu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu opositsioon leiab üsna üksmeelselt, et ajal, kui töökäsi jääb puudu, on lühinägelik töötavaid pensionäre solvata.

"Ajal, kui me vaidleme kas tööjõudu tuua sisse Ukrainast või Rumeeniast, tuleks oma riigis paindlikud töösuhted sisse seada. Ja pensionäri töötamine on üks nende seast. Küsimus ei ole mitte niivõrd raha numbrites, vaid suhtumises," märkis Vabaerakonna fraktsiooni liige Andres Ammas.

Küsimusele, kas töötavate pensionäride olukorda saaks seadusemuudatuse abil parandada, ütles Reformierakonna esimees Hanno Pevkur, et seda küsimust tuleb arutada.

"Me arutame seda juba homme hommikul fraktsioonis ja eelkõige tuleb vaadata seda, et uut ebaõiglust mitte tekitada ja see ebaõiglus, mis pensionäridele on tekitatud, on päris suur," nentis ta.

Koalitsiooni kuuluvad erakonnad leiavad, et kehtima hakanud maksusüsteemi pole vaja vähemalt praegu muutma hakata.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et pensionäre on meil 400 000. Neist 370 000 kas võidab maksureformist või jääb nende saadav raha samaks. Ja kuigi iga üksikjuhtum on tähtis, peavad poliitikud tema sõnul vaatama tervikpilti.

"Kui kümnest üheksa võidab ja üks peab natuke rohkem panustama ja samas me tahame teha ikkagi selliseid olulisi reforme, et peame panustama haigekassasse natuke rohkem lisaraha, et inimesel oleksid lühemad ravijärjekorrad, et oleks parem tervishoid. Ühiskond on tervik. Me ei saa vaadata üht detaili. Vaatame tervikpilti ja tervikpilt on hea," selgitas Karilaid.

Sotsiaaldemokraat Kalvi Kõva tõdes samuti, et rahas kaotasid need töötavad pensionärid, kes teenivad kõrget palka ja saavad kõrgemat pensioni.

"Loomulikult sotsiaaldemokraadid oleksid meelsamini läinud astmelise tulumaksu teed 500 tulumaksuvaba miinimumiga. Aga vaieldamatult on see samm õiges suunas. Ehk siis 85 protsenti Eestis teenivatest inimestest uue süsteemiga võidavad," rõhutas ta.

Priit Sibul IRL-ist lausus, et paanikaks pole põhjust ja töötavad pensionärid peaksid üle vaatama, kas nad on vajalikud taotlused esitanud.

"Me ei saa vaadata üht ega teist sihtgruppi ehk et me vaatame ikkagi sissetulekute põhiselt. Me ei saa hakata eristama, et neid inimesi, kes saavad pensioni ja käivad tööl, vaid see maksustamine on sissetulekute põhine," rääkis Sibul.

Opositsioonierakondade esindajad räägivad võimalusest esitada umbusaldus peaminister Jüri Ratasele.

EKRE esimees Mart Helme ütles, et opositsioon peab pikema plaani tegema ning uurima, kas umbusaldusel on toetajaid ka koalitsiooni ridadest.

"Ma ei ruttaks praegu sündmustest ette. Asju tuleb ajada tasa ja targu. Ja korraga mitte liiga suurt tükki suhu ajada," lausus ta.

Reformierakond on varem teatanud, et annab algaval nädalal riigikogu menetlusse umbusalduse majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: