Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnamäe hüdroelektrijaama omanik plaanib taotleda õiguskaitset

Novembris Linnamäe hüdroelektrijaama ostnud OÜ Wooluvabrik plaanib esitada halduskohtusse kaebust koos esialgse õiguskaitse taotlusega, et saaks energia tootmist jätkata.

Keskkonnaamet jättis eelmise aasta lõpus Linnamäe hüdroelektrijaama vee erikasutus-loa pikendamata, kuid uue omaniku soov on jätkata Jõelähtme muinsuskaitse aluses elektrijaamas hüdroenergia tootmist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas otsustas keskkonnaamet jätta detsembris pikendamata elektrijaama vee erikasutusloa, kuna omanik ei suutunud novembri lõpuks esitada keskkonnamõjude hindamisaruannet. Lisaks selle on täitmata mitmed seaduses sätestatud normid, nagu näiteks toimiv kalapääs.

Veeseaduse kohaselt peab loa kaotanud omanik paisutuse likvideerima ning keskkonnakaitsjad loodavad, et seejärel taastub lõhede ja meriforellide arvukus Jägala jões.

Uue omaniku hinnangul jättis keskkonnaamet keskkonnamõjude aruande koostamiseks liiga vähe aega ning kasutusloa otsuse tegemisel ei võetud arvesse kohalike soove ega Wooluvabriku õigustatud ootust äritegevusele.

"Arvan, et kaalukausil on ühel pool tunduvalt kaalukamad huvid, kui pelgalt kalade liikumine, millest tuleb muidugi tõsiselt võtta ja möönda, aga ei saa eirata teisi kaalukaid huve," ütles Wooluvabrik juhatuse liige Vahur Kivistik.

Siinkohal tuleb märkida, et hüdroelektrijaam on alates 2016. aastast ehitismälestis, mistõttu oleks paisu likvideerimine vastuolus muinsuskaitseseadusega.

Ameti peadirektor Siim Raie ütles, et loodusliku potentsiaali avamine on mõistetav. "Aga kui me läheme selle käigus hävitama inimese loodut, siis peame olema lõpuni veendunud, et see ka töötab."

Osaühing Wooluvabrik on halduskohtule esitamas kaebust koos esialgse õiguskaitse taotlusega, et Linnamäe hüdroelektrijaamas saaks energia tootmist jätkata.

Jägala jõel asuv Linnamäe hüdroelektrijaam on Eesti üks suurimaid hüdroelektrijaamasid. 1924. aastal tootmist alustanud ja Teise maailmasõja ajal purustatud elektrijaam taastati 2002. aastal ning Eesti Energia sai hoonestusõiguse 99 aastaks.

Hüdroelektrijaama võimsus on 1,15 megavatti ning viimastel aastatel on see tootnud ligikaudu 5000 megavatt-tundi elektrit aastas. Sellisest elektrikogusest piisab rohkem kui 2000 keskmise tarbimisega kodumajapidamisele aastaks ajaks.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: