Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Süüria islamistid hävitasid Vene baasis seitse sõjalennukit

{{1515052380000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Venemaa meediaväljaanded kirjutasid kolmapäeval, et Süürias asuv Hmeimimi õhuväebaas jäi eelmise aasta viimasel päeval islamistlike üksuste tule alla ning sellest tulenevad kaotused - nii elavjõus kui ka tehnikas - olid palju suuremad kui Vene kaitseministeerium on tunnistanud.

Kaitseministeerium teatas kolmapäeval, et Süürias kukkus vanaaastaõhtul tehnilistel põhjustel alla Vene sõjaväehelikopter Mi-24 ning selles viibinud kaks lendurit sai surma. Muuhulgas rõhutati seda, et helikopterit ei tulistatud, vahendas venekeelne BBC.

Ajaleht Kommersant aga kirjutab toetudes kahele anonüümsele sõjalis-diplomaatilisele allikale, et lõppenud aasta viimane päev oli Venemaa jaoks palju ohvriterohkem kui Moskva avalikult tunnistab. Samal teemal kirjutab ka anonüümsele kaitseministeeriumi allikate viidates ajaleht Vedomosti.

Määratlemata islamistide rühmituse poolt avatud tuli Vene baasi pihta hävitas kokku seitse lennukit. Õhku lendas ka miinipilduja mürsuga pihta saanud lõhkemoonaladu ning viga võis saada rohkem kui kümme Vene sõjaväelast.

Kommersandi andmetel hävitasid ründajad neli sõjalennukit Su-24, kaks hävituslennukit Su-35S ja transpordilennuki An-72.

Selle intsidendi kohta Vene kaitseministeerium kolmapäeval midagi ametlikult ei teatanud, samuti ei kommenteeritud mitte mingil viisil meedias ilmunud väiteid.

Kaitseministeerium tunnistas lõpuks rünnaku toimumist, kuid eitas lennukite hävimist

Neljapäeval kinnitas Venemaa kaitseministeerium lõpuks, et rünnak Hmeimimi baasi vastu leidis tõepoolest aset ning et selle tagajärjel sai surma kaks sõjaväelast.

Samas lükkas kaitseministeerium tagasi väite, mille kohaselt hävis rünnaku tõttu seitse Vene sõjalennukit. Kommersandi artikkel olevat ministeeriumi hinnangul seega "libauudis".

Venemaal on Süürias baasid Hmeimimis ja Tartusis

Detsembris teatas president Vladimir Putin Vene vägede tagasitoomisest Süüriast. Samas anti hiljem teatada, et alalist kohalolekut teises formaadis jätkatakse ning Venemaa jätab alles Latakia provintsis asuva Hmeimimi õhuväebaasi ning Tartusis asuva mereväebaasi.

Venemaa alustas operatsiooni Süürias 2015. aasta 30. septembril, kuigi meedia ja kriitikute andmetel võtsid Venemaa sõjaväelased või palgasõdurid sellest konfliktist osa juba palju varem. Venemaa kaitseministeeriumi ametlikel andmetel on alates operatsiooni algusest langenud Süürias 39 vene sõjaväelast. Ka siin on mitteametlike allikate kohaselt Moskva kaotused olnud palju suuremad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: