Türgi teatas, et Süüria kurdiüksuste vastane operatsioon on alanud
Türgi kaitseminister Nurettin Canikli teatas reedel, et Ankara sõjaline operatsioon Süüria kurdiüksuste kontrolli oleva Afrini piirkonna vastu on de facto alanud.
Ka Süüria kurdide omakaitseväe YPG esindajad on kinnitanud, et Türgi väed on ala üle piiri raskerelvadest tulistanud, vahendas Reuters.
Reutersi kaameramehel õnnestus reede hommikul filmida Türgi poolel asuvas Sugedigi külas Afrini suunas tulistavaid suurtükke.
"Operatsioon on tegelikult de facto alanud piiriülese suurtükitulega, lihtsalt siin ei ole keegi veel üle piiri liikunud," selgitas Canikli telekanalile A Haber antud intervjuus.
"Kõik terrorivõrgustikud Süüria põhjaosas elimineeritakse. Siin ei ole teist valikut," lisas Türgi kaitseminister.
Süüria kurdide omakaitseväe YPG esindajad ütlesid, et Türgi suurtükituli algas kesköö paiku ning Afrini piirkonna kurdide külade suunas on tulistatud üle piiri umbes 70 mürsku. Tegemist on kõige ulatuslikuma rünnakuga pärast seda, kui Ankara ähvardas kurdide territooriumi vastu sõjalist jõudu kasutada.
Türgi kaitseministri sõnul ei ole regulaarväed piiri ületanud. Türgi meedia andmeil aitas Vaba Süüria Armee sõdurid piiri äärde, kust nad Afrini sisenesid. Seda, et Türgi valmistub sisenemiseks, toetab ka info, et Moskvasse saadeti nõu pidama ja lennurünnakute luba küsima Türgi peastaabi ülem, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Al-Jazeera andmeil on Venemaa viinud Afrini piirkonnast oma nõunikke mujale, mis viitab samuti võimalikule rünnakule.
Samas on Süüria, keda toetavad nii Venemaa kui ka Iraan, lubanud kõik Türgi lennukid alla tulistada.
"Hoiatame Türgi juhtkonda, et kui nad alustavad sõjalisi operatsioone Afrini regioonis, siis peame seda Türgi armee agressiooniaktiks," ütles Süüria asevälisminister Faisal Meqdad.
Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud.
Seoses USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni teatega, et neil on kavas Süüriasse moodustada Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) baasil terrorismivastane piirivägi, on Ankara oma kurdidevastast retoorikat karmimaks muutnud ja Washingtoni teravalt kritiseerinud.
USA teeb koostööd SDF-iga, kus domineerib just nimelt kurdide YPG. Ankara seostab YPG-d aga keelustatud Kurdistani Töölisparteiga (PKK) ning see on ka varem Türgi ja USA vahel tõsiseid vaidlusi põhjustanud.
Varem on Türgi nõudnud, et kõik Süüria kurdide üksused peavad liikuma Eufrati jõest itta, kuid viimase aja avaldused on olnud üldisemad - Süüria kurde süüdistatakse terrorismis ning ähvardatakse nende vastu jõudu kasutada. Ankara on korduvalt Süüria kurdide vastu sõjalist jõudu kasutanud, eriti intensiivseid samme tehti 2016. aasta augustis alanud operatsiooni Eufrati Kilp raames.
Toimetaja: Laur Viirand