Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väikekaupmehed: alkoholiaktsiisi tõusu vähendamine olulist tulemust ei anna

Väikekaupmehed on endiselt mures maapiirkondade väikepoodide tuleviku pärast, sest nende hinnangul mõjutab alkoholi toomine Lätist ka muude kaupade müügi vähenemist. Alkoholiaktsiisi tõusu kärpimine nende sõnul probleemi ei paranda. Neli riigikogu komisjoni arutasid maapoodnike muresid ühisistungil.

Sotsiaalkomisjoni eestvedamisel ning rahandus-, maaelu- ja majanduskomisjoni osavõtul toimunud ühise istungi ajendiks oli Eesti Väikekaupmeeste Liidu möödunud aastal klientidelt kogutud 31 000 allkirja maapoodide kaitseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Väikekaupmeeste Liidu juhatuse liige Rein Reinvee ütles, et uusi lahendusi teisipäevasel istungil ei kõlanud.

Reinvee sõnul ei soovi maapoodnikud rõhutada, et maaelu on seotud vaid alkoholi ja selle aktsiisiga.

"Küll on see andnud tohutu tõuke piirikaubandusele ja täna see ei ole jäänud ainult alkoholi toomiseks. Seal on maiustused, seal on lihasaadused, seal on tavalised karastusjoogid, mööblist, aiandusest ja ehituskaupadest rääkimata," tõdes Reinvee.

Kolmapäeval jõuab riigikogu suurde saali teisele lugemisele koalitsioonierakondade algatatud eelnõu, mis kärbib algselt kavandatud alkoholiaktsiisitõusu poole võrra.

"Kindlasti see ei aita, see on midagi. Keegi sai tärni. Need vahed on nii meeletud, et kui natukene vahe väheneb, siis see tervikuna ei anna olulist tulemust," kommenteeris Reinvee.

Rahanduskomisjoni esimees, keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin ütles, et maaelu probleemid on laiemad kui hinnatõus.

"Kui kõrvalt on juba kadunud kõik, mis moodustas selle struktuuri, selle elustruktuuri - see politseinik, see arst, see pangaautomaat, see kool, see lasteaed - kui neid kõiki ei ole, siis väikepood seda elu küll tagasi ei too," rääkis Stalnuhhin.

Sotsiaalkomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Helmen Kütt ütles, et piirikaubandus oli, on ja jääb.

"Kui Eestis elatustase tõuseb, Eesti on suhteliselt kallis riik. Meile on selge, et riidehinnad on kallid, jalanõud on kallid, need kõik on Lätis odavamad. Kui vaadata näiteks lätlase palka ja sealse alkoholi hinda ja võtame nüüd Eesti hinna, Eesti kauplustes müüdava alkoholi hinna ja eestlase palga, siis milline on see suhe," arutles Kütt.

Ta lisas, et seetõttu ongi maaelu hääbumine kompleksne probleem ja vajab edasist mitmepoolset arutelu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: