Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikseri hinnangul teevad kriitikud Mogherinile liiga

Välisminister Sven Mikseri hinnangul pole Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini Kuubale toetust avaldades liidu huve kahjustanud, Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam on samas väga kriitiline.

Eesti endine riigipea Toomas Hendrik Ilves kritiseeris sotsiaalmeedias Mogherini avaldust Kuuba teemal, nimetades seda häbiväärseks.

Tsitaadis, mille peale Ilves reageeris, ütles Mogherini: "Tean väga hästi, et mõned üritavad praegu Kuubat isoleerida. Meie, eurooplased, tahame vastupidi näidata, et oleme teile lähemal kui kunagi varem."

"Sa ei räägi "meie, eurooplased" eest, proua "kõrge esindaja". Sa räägid lähtudes ideoloogilistest veendumustest, millest suurem osa Euroopast loobus juba aastatel 1989-1991. Täiesti häbiväärne avaldus, arvestades seda, kuidas olete hooletusse jätnud Ukraina, inimõiguste rikkumissed Kuubal ja Venemaal," teatas Ilves.

Sven Mikseri sõnul on ülekohtune väita, et idapartnerlus oleks seetõttu kannatanud, et EL-i kõrge esindaja külastas Havannat.

"Meie jaoks üks olulisemaid asju on ühispositsioon Venemaa suhtes, eriti just pärast Krimmi annekteerimist. See, et EL-i ühispositsioon ja sanktsioonid Venemaa vastu on hästi pidanud, on oluline roll Mogerhinil ja EL-i välisteenistusel. Ja seda tuleb tunnustada isegi, kui olla kriitiline mõnede avalduste suhtes mis puudutavad Kuubat, Iraani või mõnda teist problemaatilist riiki," rääkis Mikser kolmapäeval ERR-ile.

Eesti on Mikseri kinnitusel jätkuvalt seisukohal, et inimõiguste olukord Kuubal on halb ja EL peab Kuubat survestama.

Kelam ütles ERR-ile, et Mogherini on ajanud passiivset välispoliitikat, eriti just Lähis-Idas. "EL-i roll on muutunud kriisi lahendamisel olematuks. Võetud on hea samariitlase roll ja on hoolitsetud kriisi tagajärgede eest, mitte tegeletud kriisi juurte ravimisega."

Kelami sõnul on põhjust taunida ka Mogherini suhtlust diktaaroritega ja mitte ainult Venemaa ja Kuuba suunal, vaid ka Iraan.

"On põhjust öelda, et Mogherini pole viimasel kahel nädalal esindanud EL-i väärtusi ja välispoliitikat," ütles Kelam. "Kui Iraanis puhkesid meeleavaldused, siis USA administratsioon reageeris esimesel päeval ja teatas, et on Iraani rahva, mitte valitsuse poolt. Mogerini ootas nädal aega ja ütles, et kahetseb tapetud inimesi, lisades, et EL on äraootaval positsioonil ja järgneb sündmuste arengut."

Ka ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski sõnas, et sõbrustades Kuubaga seab Mogherini kahtluse alla väärtused, mida Euroopa Liit on rõhutanud.

"Ja vaadata, kui agaralt Euroopa Komisjon kritiseerib Poolat ja Ungarit ega pööra üldse tähelepanu Ukrainale ja Venemaale, siis sellised sõprussuhted Kuubaga tekitavad küsimusi, et kellele neid Euroopa väärtusi kohaldatakse," lausus Bahovski ERR-ile. Ta tõdes, et EL-ile jääb seeläbi külge kahepalgeliseks muutumise silt ja see on tõsine probleem.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: