Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Strasbourg'is: europarlamendi saadikute huvi Ratase kõne vastu oli leige

Foto: ERR

Peaminister Jüri Ratas tegi Strasbourgis Euroopa Parlamendi ees kokkuvõtte Eesti eesistumisest. Ratast kuulas mõnikümmend parlamendisaadikut.

Kui Jüri Ratas Strasbourgis kell 9 hommikul kõnepulti astus, oli 751 Euroopa Parlamendi saadikust kohal umbes 30, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesistumise töövõitudest pika ülevaate andnud Ratas tänas parlamenti koostöö eest ja eurosaadikud tänasid Ratast.

"Ma tahaksin avaldada teile kõigile tänu, et olete näidanud solidaarsust, sest jõud peitub ühtsuses," sõnas Ratas.

Sarnases olukorras poole aasta eest, kui Malta eesistumise kokkuvõtet oli samuti kuulamas vaid 30 saadikut, nimetas Jean-Claude Juncker Euroopa Parlamenti naeruväärseks ja lubas sellistel üritustel edaspidi mitte osaleda. Nüüd oli ta paremas tujus, nentides, et Eesti valitsus ja ametnikud viisid läbi kõrgetasemelise ja väga euroopaliku eesistumise.

"See oli üks kõige paremini ettevalmistatud ja paremini läbiviidud eesistumistest, mida ma mäletan," tunnustas Juncker.

Eesistumise kokkuvõtted ei ole kõige põnevam osa parlamendi tööst, põhjendas parlamendiliikmete leiget huvi Belgia saadik Philippe Lamberts, tuues samas Eesti töövõiduna välja kokkuleppe lähetatud töötajate direktiivis.

Liberaalide (ALDE) fraktsiooni juht Guy Verhofstadt nimetas Eesti eesistumist muljetavaldavaks, rõhutades saavutusi kaitsekoostöö ja Pariisi kliimalepete jõustamises ning tuues välja digitippkohtumise.

"Inimesed küsivad minult alati, kuidas on võimalik, et Eesti suudab kõike seda teha. Ja mina vastan alati, et see on sellepärast, et 30 aastat järjest on Eestis olnud liberaalne juhtkond. See peab olema sellega seotud. Eesti eelis on see, et liberaalid on nii valitsuses kui ka juhivad opositsiooni. See on ideaalne olukord
progressi saavutamiseks," rääkis Verhofstadt.

Ainus, kes hommikuse Strasbourg'i aupaklikku melu veidi rikkuda püüdis, oli vasapoolsete (GUE/NGL) fraktsiooni esindaja, iirlane Luke Flanagan, kes tuletas meelde sündmusi Barcelonas.

"Kataloonia püüdis saada vabaks, neil oli referendum, aga te tegite väga põgusa avalduse: Hispaania on demokraatlik õigusriik. Kus oli õigusriik siis, kui inimesi valimisjaoskondades peksti? Miks ei andnud te neile häält? Miks te seda siin ei maininud?" kommenteeris Flanagan.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: