Soojast talvest märjad metsad on pelletitootjad kuivale jätnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raiesmik. Autor/allikas: ERR

Soe talv on metsaalused nii märjaks teinud, et metsamehed ei pääse puitu tegema. See on põhjustanud kütteturul toorainenappuse ja pelletihinnad lakke viinud, sest tootmine käib alavõimsusel ja kõik, mis tarnitakse, läheb tootmisest otse müüki. Tarbijad on aga pahased kõrge hinna ja puuduva küttematerjali pärast.

Pelletitega kütvad inimesed on hädas: küttematerjali osta ei saa, sest pelletid on kõigil tootjatel otsakorral ning hinnad on kasvanud lakke. Pelletitootjad siiski või sees ei uju, vaid vastupidi: kuna tootmine käib alavõimsusel, toodavad nad iga päevaga miinust. See on kriis, mis süveneb veelgi, ütlevad nad.

"Oma 18-aastase ajaloo jooksul, mis ma valdkonnas töötanud olen, ma ei mäleta, et oleks olnud sooja talve pärast sellist probleemi," ütleb OÜ Briketipoisid üks omanikest, juhatuse liige Renee Abel. "Olukord on raske. Aga hakkeprobleemi suurem kriis jõuab kohale kevadel. Siis pole enam asi hinnas, vaid polegi enam midagi müüa," tõdeb Abel.

Pehme talv on kaasa toonud vett täis metsaalused, nii et kusagile puitu varuma minna ei õnnestu. Pelletitootjate laovarud on ammendunud, nüüd läheb pressi alla kõik, mis sisse tuleb ja müük käib elavas järjekorras.

OÜ Briketipoisid ise metsa ei tee, vaid ostab oma tooraine saepuruna sisse. Praeguses toorainenappuses ei tea nad aga iial ette, kas saepuru tuuakse päevas koorma või kolme jagu, nagu pole harvad needki päevad, mil toorainet ei tulegi. Nõnda käib tootmine maksimaalselt poole võimsuse peal.

"Kui saaks, pressiks lund, aga seda ju ahju ei topi. Praegu pressiks mida iganes," väjendab Abel tootjate ahastust. "Hinnad tõusevad, aga see ei olegi kõige hullem – lõpptarbija on maruvihane, et talve pole, aga hinnad on nii laes."

Siiani maksis tonnine kotitäis püsikliendile 200 eurot koos käibemaksuga, uuest nädalast aga müüb Briketipoisid sama kogust juba 220 euroga. Seevastu suvel sai kütte kätte veel 160 euroga. Hinnatõusu vahe ei lähe aga mitte pelletitootja taskusse, vaid tõusnud on ka defitsiitse toorme hind.

Briketipoisid veel müügipiiranguid kehtestanud pole, ent leiab, et see on peagi vältimatu.

"Laod on juba tühjad, praegu müüme seda, mis pressist tuleb. Kes ootab oma järjekorra ära, see saab, kes ei jõua, peab võtma mujalt, kui saab," tõdeb Abel.

Nordic Pellets OÜ juhatuse liige Martti Kaup tõdeb ka, et vanad varud on kokku kuivanud, neist jagub heal juhul veel paariks päevaks. Siiski lubab ettevõte, et tarnes auku ei tule, sest toormaterjali ladudes veel ettenägelikult on. Ent nendelgi käib tootmine alla poole võimsusega.

"Oleks metsad siis jääs, oleks veel hea. Aga mets on vesine," tõdeb ka Kaup. "On kriis, aga sellest tuleb üle saada."

Nordic Pellets on kriisi tõttu väljamüügipiirangu kehtestanud: ühele ostjale müüakse 500 kuni tuhat kilo, eraisikule poole tonni kaupa.

Kaup ütleb, et nemad hindu tõstma ei kiirusta. "Liigume selle hinnaga edasi, mis on turul, ega me nüüd klientidele-poodidele tee sellepärast, et ilm on paha, hindu kõrgemaks."

Nordic Pellets müüb kohapeal kütet 190 euroga tonnist, suvised hinnad jäid 170-180 euro kanti.

Suurtel ettevõtetel on aga veelgi raskem. Eesti suurim pelletitootja Graanul Invest on oma tootmise konkurentide sõnul peaaegu seisanud, suutes vaid väga väheses mahus kütteainet toota. Graanul Invest ise rasket olukorda ei kommenteerinud.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: