Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parem suhtlus vanematega aitaks koolis rohkem kui keelatud asjade nimekiri

Haridusministeerium on tulnud välja eelnõuga, mis annab õpetajatele suurema õiguse kontrollida õpilase käitumist koolitunnis, lubades õppimisrahu nimel võtta ära segavaid vahendeid, näiteks mobiiltelefone. Sellest rohkem aitaksid õpikeskkonna paranemisele kaasa jagatud väärtused kooli, õpilaste, aga ka lastevanemate vahel, leiti saates "Suud puhtaks".

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps selgitas, et juba pikemat aega ministeeriumide vahel ringlev eelnõu peaks andma õpetajale klassiruumis rohkem õigusi: mitte niivõrd ohuolukordadesse sekkumisel, nagu palju on räägitud - seda teeb vajadusel politsei.

Eelnõu reguleerib senisest selgemini, et õpetamise või õppimise kaitseks võib õpetaja võtta ära segavaid vahendeid, näiteks mobiiltelefone. Sellega tekib ministri sõnul õigusselgus ja jäävad ära õpetajate ja õpilaste segavad vaidlused selle üle, kas õpetajal on õigus tundi segav vahend jõuga ära võtta või mitte.

Saate proloogis arutles neli õpilast, kas selline lisaõigus on nende arvates vajalik.

Keila kooli õppejuht Ahti Noor leidis, et see oluline põhimõtteline muutus, mis tasakaalustaks õpetajate ja õpilaste õigusi, mis on praegu õpilaste poole kaldu.

Lastevanemate Liidu hinnangul ei muudaks seadus suurt midagi, küll aga aitaks õppekeskkonda parandada suhtlemisõpe koolis: kui õpilastel, vanematel ja õpetajatel on ühesugune arusaam, kuidas on koolis sobilik käituda.

Arutelust ilmnes, et pahatihti ongi õpetajad lisaks õpilastele konfliktis ka lastevanematega. Võimalike põhjustena nimetati kooli ja vanemate erinevaid ootusi laste õppeedukusele ning lastevanemate nõudlikkust, et nende kaebekirjadele vastataks võimalikult kiirelt.

Psühholoog Kristi Raava sõnul toovad vanemad tihtipeale oma lapsed esimese klassi, pidades meeles iseenda negatiivset koolikogemust. Nii satuvad lastevanemad juba esimestel nädalatel kooliga konflikti, mida aitab üldjuhul lahendada õpetaja neutraalne reaktsioon ja lapsevanemate ärakuulamine.

Õpetajate õigused on jäänud koolis tagaplaanile?

Värske uuringu järgi on üle kolmandiku Eesti õpetajatest kannatanud õpilaste kiusamist, kusjuures kuue aastaga on kiusamist kogenud õpetajate osakaal kasvanud 15 protsendipunkti võrra.

Haridusministeerium algatas juba 2016. aastal eelnõu, mis annaks õpetajatele võimaliku ohu korral senisest suuremad õigused õpilaste kontrollimiseks. Eelnõu tekitab aga vastakaid arvamusi ning on erinevate ministeeriumide vahele toppama jäänud.

Milline on õpetajate positsioon klassiruumis, koolis, suhetes lapsevanematega ja haridussüsteemis laiemalt? Kas õpetajatel on piisavalt õigusi või vajavad nad ise täiendavat kaitset? Neil teemadel toimunud arutelu saab ka tagantjärele lugeda saate ajal kirjutatud otseblogist.

Märksõnaga #suudpuhtaks on sotsiaalmeediast leitavad ka sel teemal kirjutatud vaatajate postitused.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: