Birma süüdistab USA diplomaati Suu Kyi isiklikus ründamises ({{commentsTotal}})

Foto: Thet Htoo/AP/Scanpix

Birma võimud süüdistavad USA diplomaati Bill Richardsoni Birma liidri Aung San Suu Kyi isiklikus ründamises. Richardson lahkus kolmapäeval Birma võimude loodud komisjonist, mis tegeleb rohingjade probleemidega, kuna diplomaadi sõnul ei ole Suu Kyi rohingjade küsimuses aus.

USA diplomaat Bill Richardson oli üks viiest välismaalasest, kes valiti Birma võimude loodud komisjoni, mis peaks tegelema rohingjade probleemiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rohingjad on olnud Birmas allasurutud ja tagakiusatud rahvas läbi aegade, pool aastat tagasi korraldati aga nende aladele Arakani osariigis karistusoperatsioone, mille tagajärjel lahkus Birmast Bangladeshi ligi 700 000 põgenikku. Rohingjade küsimus jõudis sellega suurelt maailma meediasse.

Nüüd on Richardson öelnud, et kuidas on see võimalik, et ise pikalt tagakiusatud ja koduarestis istunud Nobeli rahupreemia laureaat Suu Kyi, Birma rahva vaimne liider ja südametunnistus, ei saa oma riigi vähemuste eest seista.

Richardsoni hinnangul on kogu komisjon loodud vaid selleks, et valitsuse pale rohingjade tagakiusamisest puhtaks pesta.

"Ma ei taha kuuluda valitsust puhtaks pesevasse komisjoni ja ma tunnen end paremini, kui astun sellest välja," sõnas Richardson.

Teda vihastas ka see, et Suu Kyi ei taha vabaks lasta kahte Birma kodanikust Reutersi ajakirjanikku, kes võeti kinni poole aasta taguste rohingjade vastu suunatud sündmuste kajastamise eest ning on sisuliselt vangi mõistetud samade seaduste alusel, millega veel hiljuti võttis inimestelt vabaduse hunta.

"Suu Kyi on veendunud, et kogu maailm on Birma vastu, kuid selles ta eksib. Ta süüdistab kõigis Birma probleemides rahvusvahelist meediat, ÜRO-d, inimõigusorganisatsioone, teiste riikide valitsusi ja ma usun, et selle põhjuseks on mullis elamine, mille moodustavad inimesed, kes ei anna talle ausat nõu," rääkis Richardson.

Et moslemitest rohingjade küsimus on budistlikus Brimas äärmiselt tundlik, seda sai näha eriti ilmekalt paavst Franciscuse hiljutisel visiidil Birmasse, kus kirikupea ei kasutanud kordagi sõna rohingja, sest Birma võimude väitel pole sellist rahvast olemaski.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: