Helme kodakondsuspoliitikast: lambast ei saa hobust tallis sündimise tõttu

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: ERR

Eesti konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonijuht Martin Helme hinnangul on väga põhimõtteline küsimus, kas anda kodakondsust sünnijärgselt või sünniriigi põhjal.

Helme hinnangul lõhestab ühiskonda see, kui lõdvendada keelenõudeid veelgi ja anda lastele niisama kodakondsus. Viimane on viide koalitsioonilepingu punktile, mis pole IRL-i vastuseisu tõttu realiseerunud.

"On põhimõtteline küsimus, kas inimene saab oma kodakondsuse vanematelt, n-ö sünnijärgselt. Või saavad kodakondsuse asukoha põhjal: siin sündisid, saad kodakondsuse. See on väga põhimõtteline vahe. Maailmas on vähe riike, kus inimesed saavad kodakondsuse seetõttu, et nad on selle riigi territooriumil sündinud," rääkis Helme ETV saates "Foorum".

"Kõik teame ütlust, et ega lammas muutu hobuseks selle pärast, et ta sündis tallis," lisas ta.

Halli passiga inimeste arvu vähendamist ei saa Helme sõnul üldse pidada eesmärgiks.

Ta ütles, et ei tunne hirmu selle pärast, et Eestis on palju Vene kodanikke, sest vähemalt teame, kus nende lojaalsus on.

"Mina küll ei tea, kus on nende inimeste lojaalsus, kel on taskus Eesti pass, aga kes pronksiööl karjusid, et kõik on nende oma," ütles Helme.

"Lojaalsusküsimuse puhul tahan juhtida tähelepanu veel sellele, et Prantsusmaal, Belgias või Ühendkuningriigis on moslemiterroristid osutunud kodanikeks," lisas ta.

Keskerakonna, SDE ja IRL-i vahel sõlmitud koalitsioonilepingus on punkt: "Võimaldame taotluse alusel naturalisatsiooni korras Eesti Vabariigi kodakondsust Eestis sündinud alla 15-aastastele lastele, kelle vanem või vanemad on kas määratlemata kodakondsusega isikud või kolmanda riigi kodanikud ning elasid Eestis püsivalt enne 20.08.1991, kui lapse vanemad või last üksi kasvatav vanem või täisealiseks saades laps esitab taotluse kolmanda riigi kodakondsusest loobumiseks."

Seni on selle elluviimine takerdunud IRL-i ja selle esimehe Helir-Valdor Seederi vastuseisu tõttu.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Foorum"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: