Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Venemaa esitab väljakutse USA huvidele ja väärtustele

{{1517371560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump hoiatas teisipäeval aastakõnes olukorrast riigis paariarežiimidest, terrorirühmitustest ning Ühendriikide huvidele, majandusele ja väärtustele väljakutset esitavatest Hiina ja Venemaa taolistest rivaalidest lähtuvate ohtude eest.

Trump tõi kongressi kahe koja ühisistungil välispoliitikast rääkides ohtudena välja Iraani ja Põhja-Korea sugused paariarežiimid, äärmusrühmituse ISIS taolised terrorirühmitused ja "rivaalid" nagu Hiina ja Venemaa, kes "esitavad väljakutse meie huvidele, majandusele ja väärtustele".

"Nendele ohtudele vastates teame, et nõrkus on kindlaim tee konfliktini ja võrreldamatu jõud meie kaitse kindlaim vahend".

President kutsus kongressi tühistama eelarvepiirangud ja suurendama rahastust sõjaväele. "Peame osana meie kaitsest moderniseerima ja uuesti üles ehitama oma tuumaarsenali lootuses, et me ei pea seda kunagi kasutama, aga tehes selle nii võimsaks, et see heidutab iga riigi või kellegi teise mis tahes agressiooniakte," lausus ta.

Trumpi sõnul seisavad Ühendriigid "Iraani rahva kõrval nende vapras võitluses vabaduse eest".

Põhja-Koreast rääkides hoiatas ta, et Pyongyangi "hoolimatu tegevus tuumarakettide hankimisel võib õige pea ähvardada meie kodumaad" ja USA viib selle ärahoidmiseks ellu "maksimaalse surve" kampaaniat stalinistliku riigi vastu.

Ühendriikide varasem kogemus Põhja-Koreaga näitab, et "enesega rahulolu ja järeleandmised kutsuvad esile vaid agressiooni ja provokatsioone"," lausus riigipea. "Ma ei korda eelmiste valitsuste vigu, mis meid sellesse ohtlikku olukorda viisid."

Sõjas äärmusrühmituse ISIS vastu on veel ära teha palju tööd, ehkki USA on "vabastanud peaaegu 100 protsenti aladest, mida need tapjad Iraagis ja Süürias kunagi kontrollisid", ütles Trump. "Me jätkame võitlust ISIS-e lüüasaamiseni," sõnas ta.

Täismahus saab Trumpi kõne üleskirjutust lugeda SIIT.

Täismahus videot kõnest ja demokraate esindanud rahvasaadik Joseph Kennedy III vastukõnest saab vaadata järgmistest akendest:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: