Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veebruarist kerkiv aktsiisitõus kajastub alkoholi hinnas umbes nädalaga

Foto: Postimees/Scanpix

1. veebruarist kerkib taas alkoholiaktsiis. Seekordne tõus ei tule nii suur, kui esialgu kavandati, sest valitsus otsustas aktsiisitõusu leevendada. Rahandusministeeriumi hinnangul peaks õllepudeli hind kerkima neli senti, kuigi kauplustes kerkivad hinnad ilmselt rohkem.

Valitsus leevendas õlle ja kange alkoholi aktsiisitõusu. Veiniaktsiis kerkib rohkem, selle kasvu valitsus ei kärpinud. Kui varasemate aktsiisitõusude eel varusid kaupmehed paari kuu jagu alkoholi, siis seekord olid varud tagasihoidlikumad.

"Tootjad on teavitanud ostuhindade tõusust homsest, aga müügihindadesse jõuab muudatus ilmselt kuskil nädala pärast. Jälgime natuke turgu, et kuidas konkurendid reageerivad ja sellest lähtuvalt muudame oma hindu," kommenteeris Prisma jaeketi ostuosakonna juht Tõnis Tomingas "Aktuaalsele kaamerale".

Rahandusministeeriumi hinnangul peaks aktsiis alkoholi hindu tõstma keskmiselt kolm protsenti.

"Õlle hind on praegu 1 euro ja 29 senti, pärast aktsiisitõusu on 1 euro ja 33 senti," tõi rahandusministeeriumi analüütik Kadri Klaos näiteks.

Tegelikult kerkib hind aga ilmselt rohkem, sest varsti kerkivad ka pandipakendi teenustasud.

"Hinnatõus võib tulla natukene suurem kui ainult aktsiisitõusust tulev hinnatõus, sest on tõusnud ka pandipakendi teenustasud 1. aprillist ja paljud tootjad arvestavad selle ka juba hinda sisse. Ja üldist hinnatõusu mõjutab ka kütuseaktsiisi tõus," loetles Tomingas.

Põhjus, miks valitsus otsustas alkoholiaktsiisi tõusu leevendada, on hoogne piirikaubandus. Järgmisel nädalal avaldab rahandusministeerium, kui palju laekus möödunud aastal eelarvesse alkoholiaktsiisi. Suvise prognoosi järgi peaks laekumine olema umbes 237 miljonit eurot ehk eelarves kavandatust ligi 40 miljoni võrra vähem.

Tänavu peaks aga alkoholiaktsiisi laekuma ligi sada miljonit eurot rohkem - 333 miljonit eurot.

Peamine põhjus, miks summad aastate lõikes sedamoodi kõiguvad, on tingitud peamiselt sellest, kuidas kaupmehed aktsiisitõusude eel alkoholi varuvad. Mullu toimus varumine varasema aasta lõpus ning selle võrra laekus möödunud aastal vähem aktsiisiraha. Tänavu peaks aga laekuma kahe varumise jagu aktsiisiraha, sest 2019. aastal kerkib aktsiis jaanuarist, mitte veebruarist.

"2018. aastal toimub veebruarikuise aktsiisitõusu eelne varumine jaanuaris. Ja lisaks toimub 2019. aasta eelne varumine. Ehk siis on kaks aktsiisitõusu eelset varumist ühes aastas," tõdes rahandusministeeriumi analüütik Kadri Klaos.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: