Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: valitsus võib tuleva aasta alkoholi aktsiisitõusu ära jätta

{{1518010860000 | amCalendar}}
Foto: Rodger Bosch/AFP/Scanpix

Peaministri ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul tuleb eelarvestrateegia aruteludel kaaluda aktsiisipoliitika muutmist ja valitsus võib tulevaks aastaks plaanitud alkoholi aksiisitõusu ära jätta, kui rahandusminister sellele sammule katteallikad leiab.

"Kahjuks näeme me ka võrreldes suviste prognoosidega alkoholiaktsiisi alalaekumist. Samuti pole alust eeldada piirikaubanduse vähenemist senise alkoholiaktsiisi tõstmise kursi jätkudes," ütles Ratas BNS-ile.

"Seega peame riigi eelarvestrateegia aruteludes tõsiselt kaaluma, kas ja kuidas aktsiisipoliitikat järgmise aasta algusest muuta. Nendeks diskussioonideks olen ma peaministrina valmis," märkis Ratas.

"Loomulikult tuleb rahandusministeeriumil läbi kaaluda ka sellise sammu mõjud riigieelarvele ja rahandusminister Toomas Tõnistel valitsuskabinetile välja pakkuda plaanitud tõusu võimaliku ära jätmise katteallikad," rääkis Ratas.

Valitsuse eesmärk alkoholiaktsiisi tõstes on Ratase sõnul olnud alkoholitarbimise vähendamine ning seeläbi ka alkoholiga kaasnevate ulatuslike kahjude leevendamine Eesti inimeste riskikäitumisele ja tervisele.

"Loomulikult peab valitsus seejuures jälgima ja kaaluma ka aktsiisitõusu reaalseid mõjusid eestimaalaste tarbimisharjumustele. Sealhulgas meie inimeste tegelikku alkoholitarbimist, Läti piirikaubandust, aga ka vähenenud Soome turistide arvu," lisas ta.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Helir Valdor Seeder ütles kolmapäeval, et tema juhitud partei toetab tulevaks aastaks plaanitud alkoholiaktsiiside tõusu ärajäämist ja eelarvestrateegia arutelul alustab IRL koalitsioonipartneritega läbirääkimisi nende ärajätmiseks.

"Meie seisukoht on, et jah aktsiisipoliitika vajaks läbivaatamist. Milles me kokku lepime, kuhu me jõuame, ei oska täna vastata," ütles Seeder.

Alkoholi aktsiisi määrad on viimastel aastatel kasvanud märgatavalt. Enim on kasvanud lahjade alkohoolsete jookide aktsiis, millest õlle oma on näiteks 2015. aastaga võrreldes enam kui kahekordistunud. Aktsiiside tõusuga on samaaegselt käivitunud alkoturism Lätti ja alkoholiaktsiiside laekumise pidurdumine.

Osaliselt sellest tingituna otsustas koalitsioon käesoleva aasta veebruariks plaanitud aktsiisistõuse vähendada poole võrra. Samas ei muudetud 2019. ja 2020. aastal aktsiisitõuse. Nii tulevaks kui ka ületuleval aastal peaks alkoholiaktsiis kerkima 10 protsendi võrra, välja arvatud veini oma, mis peaks kasvama 20 protsenti.

Möödunud aastal laekus maksu- ja tolliameti andmetel alkoholiaktsiise 87,5 protsenti planeeritust ehk 33 miljonit eurot eelarves oodatust vähem. 2016. aastaga võrreldes laekus alkoholiaktsiisi 22 miljonit eurot ehk 8,8 protsenti vähem.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: