Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurbritannia ei kavatse üleminekuajal EL-i kodanikke võrdselt kohelda

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: John Thys/AFP/Scanpix

Suurbritannia ei kavatse kohelda Euroopa Liidu kodanikke võrdselt pärast järgmise aasta märtsikuud.

Briti peaminister Theresa May ütles Hiina visiidi ajal, et tuleb vahet teha nendel, kes tulid riiki enne eeldatavat EL-ist lahkumist 2019. aasta märtsis, ja nendel, kes tulevad üleminekuperioodil, kui Suurbritannia ei ole enam ühenduse liige, vahendasid Guardian ja Independent.

May hoiatus, et järgmisel aastal algaval üleminekuperioodil koheldakse Euroopa Liidu kodanikke erinevalt, tekitab Brüsselis tõsist vastuseisu.

Euroopa Liit on seisukohal, et mingit erisust ei tohi olla ning Brüsseli ettepaneku kohaselt peaks 2019. aasta 30. märtsist kuni 2020. aasta detsembrini kehtima status quo, sealhulgas ka inimeste vaba liikumist ja kodanike õigusi puudutavates küsimustes.

Üleminekuperioodi status quo ettepaneku, mis on Brüsseli seisukohaks edasistel läbirääkimistel, kiitsid ülejäänud 27 liikmesriiki 29. jaanuaril heaks ühehäälselt.

Sellel perioodil peaks Suurbritannia reegleid, mis käsitlevad ühisturgu, tolliliitu, kodanike vaba liikumist, Euroopa kohtu otsuseid ning ka EL-i seadusi, mis sellel ajal jõustuvad. Samal ajal aga poleks Suurbritannia ministreid, diplomaate ega eurosaadikuid enam nende seaduste üle otsustamas, samuti poleks enam ka britist eurovolinikku.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: