Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maasikas: kodanike vaba liikumine on ilmselt Brexiti kõneluste keerulisim teema

Foto: Siim Lõvi /ERR

Inimeste vaba liikumine üleminekuperioodil on tõenäoliselt Brexiti läbirääkimiste kõige keerulisem teema, ütles valitsuse Brexiti koordinaator Matti Maasikas.

Suurbritannia ei kavatse kohelda Euroopa Liidu kodanikke võrdselt pärast järgmise aasta märtsis algavat üleminekuaega. Briti peaminister Theresa May ütles, et tuleb vahet teha nendel, kes tulid riiki enne seda ning kes tulevad üleminekuajal, kui on teada, et Suurbritannia ei ole enam ühenduse liige, vahendas "Aktuaalne kaamera".

May hoiatus, et üleminekuajal koheldakse Euroopa Liidu kodanikke erinevalt, tekitab vastuseisu Brüsselis. Euroopa Liit on seisukohal, et mingit erisust ei tohi olla.

"Inimeste liikumisest üleminekuperioodi jooksul alates 30. märtsist 2019 kuni üleminekuperioodi lõpuni tuleb tõenäoliselt nende läbirääkimiste üks kõige keerulisemaid küsimusi," tõdes valitsuse Brexiti koordinaator Matti Maasikas.

"EL-i seisukoht on väga selge - kui ja kuni Suurbritannia on siseturu osa, siis kehtib ka üks siseturu neljast vabadusest ehk inimeste vaba liikumine," lisas ta.

Maasikas märkis, et EL seisab oma kodanike eest igal pool ja igal ajal, kuid inimeste vaba liikumine ei ole üks eraldi seisev asi. "Selles on oma väga tugev loogika, et siseturul on need neli vabadust ja inimeste vaba liikumine nende hulgas. Nii et ootame britte läbirääkimiste laua taha," rääkis Maasikas.

Maasika sõnul on Suurbritannia seisukoht inimeste vaba liikumise osas arusaadav, kuid läbirääkimised siseturu üle tulevad tema sõnul keerulised.

"Nende jaoks Brexiti hääletus pidi ju kaasa tooma selle, et Suurbritannia saab oma sisserännupoliitikat ise määrata ja otsustada. Aga üleminekuperiood tuleb täie siseturuga - siseturg koos naha ja karvadega. Selle osaks on ka isikute vaba liikumine. Siin tulevad kindlasti keerulised läbirääkimised," lisas Maasikas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: