Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Downing Street: Ühendkuningriik ei jää tolliliitu

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: Eric Vidal/Reuters/Scanpix

Ühendkuningriigi valitsus välistas, et riik võiks jääda pärast Brexitit tolliliitu.

Ühendkuningriigi peaministril Theresa Mayl seisab ees võtmetähtsusega läbirääkimiste nädal. Olukorra on muutnud keeruliseks Ühendkuningriigi ministrite erimeelsused riigi tuleviku osas EL-i suhetes. Niisiis teatas ametlik allikas pühapäeval: "Meie poliitikaga ei lähe kokku tolliliitu kuulumine." See teade on otsekohesem kui May, kes veel reedel ei soovinud otsesõnu välistada tolliliitu kuulumist, kui talt selle kohta Hiina visiidil küsiti.

Teade tekitab pahameelt Brexiti-vastastes, kes on lootnud, et Ühendkuningriik sõlmib Euroopa Liiduga kokkuleppe, mis viib jätkuva lähedase koostöösuhteni. Samas pakub otsus lohutust konservatiivsetele Brexiti-soovijatele, kes on ähvardanud valitsuse kõigutamisega, kui May liigub ELiga kokkuleppe poole, mis piirab Ühendkuningriigi võimalusi sõlmida kaubanduslepinguid kolmandate osapooltega.

Leiboristide esindaja Brexiti komisjonis Hilary Benn ütles, et tolliliidu välistamine Euroopa Liiduga on sügav viga ning hoiatas, et see võib teha kahju majandusele ning viia konfliktini Põhja-Iirimaaga.

"Ma tahaksin, et [Downing Street'i avaldus] looks selguse, aga minu arvates see seda ei tee," sõnas Benn BBCle. "Minu arvates on valitsus avaliku erimeelsuse olukorras. Peaminister on muudetud tegevusvõimetuks. Referendumist on möödunud 19 kuud.... ja me ei tea endiselt, mida me tahame."

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: