Relvaseaduse muudatus: välismaalane peab relvakäsklusi eesti keeles teadma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Püstol
Püstol Autor/allikas: wikipedia.org

Tuleval nädalal arutab riigikogu teisel lugemisel realvaseaduse muudatusi, mille üks punkt kohustab ka välismaalasi eestikeelsetest relvakäsklustest aru saama.

Relvaseadusesse lisatakse nõudeid, mis kindlustavad selle, et relva omanikeks on õiguskuulekad ja usaldusväärsed inimesed.

Edaspidi peab relvaloa taotleja põhjendama vajadust relva omamiseks ning politsei- ja piirivalveametil (PPA) on õigus loa andmisest keelduda, kui relva vajalikkus ei ole piisavalt põhjendatud.

Relvaloa andmisest on võimalik keelduda ka inimestele, keda on korduvalt karistatud süüteo toimepanemise eest. Relvaloa andmisest võib keelduda või see kehtetuks tunnistada, kui on kahtlus, et relva omanik on ohuks riigi julgeolekule.

Kui tulirelv on soetatud turvalisuse tagamiseks, peavad relva omanikud relvaloa aegumisel uuesti läbima tulirelva käsitsemise katse. Tulevikus tuleb ka laskekõlbmatud tulirelvad PPA-s registreerida.

Eestis elamisloa või elamisõiguse alusel elav välismaalasele kehtivad relvaloa taotlemisel samad tingimused Eesti kodanikega.

Eksam tuleb välismaalasel sooritada ka siis kui talle on väljastatud relvaluba mõnes teises riigis. Relvaeksam tehakse eesti keeles või eesti keele mittevaldamisel tõlgi abil muus keeles.

Tõlgi abita tuleb aga sooritada tulirelva käsitsemise ja laskeoskuse katse. See tagab, et iga relvaomanik saab aru eestikeelsetest relva käsitsemisega seotud käsklustest, mis tagab nii tema enda kui teiste inimeste ohutuse.

Eestis on relvade käsitsemisel treeninglaskmisel lasketiirus, relvaeksamil tulirelva käsitsemise katsel, õppelaskmisel ja jahilaskmisel kasutusel suhteliselt ühtsustatud eestikeelsed käsklused.

Näiteks kasutatakse lasketiirus sageli tule avamisel käsklust „Tuld!“ ja ohuolukorras „Tuli, seis!“.

Eelnõu seletuskiri ütleb, et kui võõrkeelt emakeelena rääkiv alaliselt Eestis elav isik viibib lasketiirus koos teiste laskjatega, kuid ei saa piisavalt aru tiirus antavatest käsklustest, võib ta tekitada märkimisväärset ohtu nii endale kui teistele laskjatele ja kõrvalviibijatele.

Samuti on lasketiirude kasutamise eeskirjad eestikeelsed ja need on tiirus tegutsejatele järgmiseks kohustuslikud. Lasketiirus antakse ohutuseeskirjadega tutvumise kohta allkiri enne laskmisele lubamist.

"Seetõttu on vajalik, et ka relvaloa taotleja ja relvaeksamil tulirelva käsitsemise ja laskeoskuse katse sooritaja saab piisaval määral aru ohutuseeskirjadest, tiirus tegutsemise eeskirjadest ja laskmistel antavatest eestikeelsetest käsklustest," seisab eelnõu seletuskirjas.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: