Riigikogu kinnitas pärast pikki vaidlusi relvaseaduse muudatused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1518617520000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogu võttis kolmapäeval pärast pikki ja kirglikke vaidlusi vastu eelnõu, millega muudeti relvaseadust. Muudatuste kohselt on müra vähendamiseks edaspidi lubatud kasutada tulirelval helisummutit jahipidamisel, lasketiirus ja laskepaigas.

Kehtiv seadus lubab helisummutit omada ainult lasketiirus kasutataval sporttulirelval.

Valitsuse algatatud relvaseaduse muutmise eelnõu sätestab muuhulgas elektroonilise relvaloa väljastamise võimaluse. Praegu on kasutusel üksnes paberkandjal relvaluba. Kui jahipidamisõigust tõendavad dokumendid on elektrooniliselt väljastatud, siis ei pea neid paberkandjal jahil kaasas olema. Seadusemuudatuse kohaselt on võimalik relvaloa taotlejal eestikeelset relvaeksamit sooritada tõlgi abil ka võõrkeeles.

Peale helisummuti kasutamise õiguse suurendati ka füüsilise isiku omandis olevate tulirelvade padrunite hulka seniselt 100 padrunilt 200 padrunile ning relvaloa omanikul on õigus omada kuni 5000 sütikut.

Seaduseelnõu poolt hääletas 52 saadikut, vastu oli 33, erapooletuid ei olnud. Seadusemuudatused jõustuvad tänavu 1. juulil, osa sätteid jõustub 2019. aasta 1. jaanuaril.

Edaspidi peavad kõik välismaalased sooritama relvaloa eksami, kuna välisriigis väljastatud relvaloa alusel relvaluba automaatselt ei väljastata. Seega peab välismaalane taotlema relvaseaduse alusel relvaluba Eesti kodanikega samadel tingimustel, sealhulgas sooritama vastava eksami isegi juhul, kui talle on väljastatud relvaluba mõnes teises riigis.

Relvaseaduse muudatuste üle üle vaieldi riigikogus põhjalikult, muuhulgas tekitas palju erimeelsusi võõrkeeles relvaeksami tegemise võimaldamine.

Karilaidi sõnul tehti keeleküsimusest tont

Enne lõpphääletust võttis sõna menetlust juhtinud õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid, kes ütles: "Praeguste seadusmuudatuste eesmärk on, et relvaeksam sooritataks eesti keeles, aga jäetakse võimalus kasutada tõlki. Teooriaeksami sooritamisel lisandub nõue sooritada laskekatse eesti keeles ilma tõlgi abita. Kõige olulisem eksami osa ehk praktiline relva käsitsemine sooritatakse eelnõu järgi eesti keeles. See tagab, et isik saab piisavalt aru elementaarsetest relvadega seotud käsklustest."

"Keeleküsimus, mida on eelnõu menetlemise ajal tõstatatud ja proovitud poliitilist tonti maalida, mille kohaselt siis ka õiguskomisjonile tehti üks muudatusettepanek, et relvaeksam sooritataks tulevikus täismahus eesti keeles. Selgituseks olgu öeldud, et kehtiv seadus lubab välismaalasel sooritada eksami oma emakeeles või muus keeles, mida ta valdab. Eksam tõlgitakse eesti keelde ning eksami tõlkimise kulud kannab eksami sooritaja," ütles õiguskomisjoni esimees oma lõppsõnas.

Madis Milling: tõlgiga eksam ei suurenda turvalisust

Eelnõu heakskiitmise vastu olnud opositsioonilise Reformierakonna liige Madis Milling leidis siiski, et see on vastuvõtmiseks liiga toores. "Relvaloa teooriaeksami tõlgi abil tegemine ei suurenda mitte mingil moel meie ühiskonna turvalisust," selgitas Milling. "Kui relvaseaduse muutmise eelnõu koostamine algas, siis oli põhimõtteline lähtekoht, et relvaeksam tuleb sooritada eesti keeles. Arutelude käigus jäi sellesse eelnõusse alles vaid nõue, et praktiline eksam tuleb sooritada eesti keeles. Kuid just teooriaeksam on see, mis peab andma kinnituse, et tulevane relvakasutaja orienteerub keeleruumis ja suudab langetada vajalikul hetkel õigeid otsuseid," märkis Milling erakonna pressiesindaja vahendusel.

Millingu sõnul ei piisa ainult sellest, kui avalikus ruumis toimetav relvakasutaja tunneb umbes kümmet tiirus vajaminevat laskekäsklust. "Relva kasutamise vajadus tuleb otsustada tõenäoliselt kriitilises olukorras loetud sekundite jooksul, olles avalikus ruumis või oma kodus, omamata kõrval tõlki. Keeleruumi tundmata ei pruugi langetatud otsused olla õiged ning sellisel juhul võivad tagajärjed olla juba kõigile osapooltele väga traagilised," võttis Milling Reformierakonna fraktsiooni seisukoha kokku.

Uute reeglite kohaselt võib relvaloa andmisest keelduda inimesele, keda on korduvalt karistatud süüteo toimepanemise eest. Loa andmisest võib keelduda või see kehtetuks tunnistada, kui on kahtlus, et relva omanik on ohuks riigi julgeolekule.

Sotsiaaldemokraadist riigikogu saadiku Rein Randveri sõnul aitavad vastuvõetud relvaseaduse muudatused Eesti ühiskonda turvalisemaks muuta ja tagavad parema kontrolli selle üle, kellel on õigus relva kasutada.

"Relvad on meie ümber ja kasutuses olnud sajandeid. Tänasel päeval on relvadebatt kuum teema nii Eestis, Euroopas kui ka teistel mandritel. Meie eesmärk on, et tulirelva omaks ja käsitleks inimene, kes on usaldusväärne ja seaduskuulekas. Seega nende inimeste jaoks midagi oluliselt ei muutu, sest neil on jätkuvalt võimalus enesekaitseks relvi soetada," rääkis Randver parlamendi suures saalis. "Täna on nii, et 1,5 protsenti relva- või soetamisloa taotlejatest ei saa positiivset vastust. Loodame, et see nii ka jääb," lisa ta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: