Kambja või Ülenurme: sundliidetud valla elanikud hääletavad nime üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1517816760000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Esmaspäevast saavad Kambja valla elanikud rahvahääletusel öelda oma arvamuse, kas haldusreformi käigus moodustunud vald peaks kandma Kambja või Ülenurme nime.

Kambja vallavolikogu esimees Heiki Sarapuu põhjendas ERR-i raadiouudistele otsust rahvahääletus korraldada asjaoluga, et nime küsimus on inimesi puudutanud sellest ajast peale, kui sundliitmine pihta hakkas.

„Väga palju küsiti juba siis, et mis saab uue sundliidetud valla nimeks. Kohalike õiglustunne sai riivatud, et võetakse ära vald, võetakse ära nimi. Ja nüüd siis mõtlesime, et küsime rahva käest nõu, et kas nad tahavad siis Ülenurmet või jätkata Kambjaga,” rääkis Sarapuu. Lõpliku sõna ütleb vabariigi valitsus, nagu ütles ka sundliitmise kohta, mille vastu nii Ülenurme kui Kambja olid.

Sundliidetud valla nimeks otsustas valitsus panna Kambja kohanimenõukogu soovitusel. Kohenimenõukogu aseesimees, keeleteadlane Peeter Päll rääkis, et Kambjat soovitati kahel põhjusel. Esiteks on Kambja ajaloolisem nimi, teiseks jääb suurem osa liidetud vallast Kambja kihelkonna piiridesse.

„Kohanimenõukogu on andnud üldised vallanime valikute soovitused kunagi ja nendes soovitustes on kaks põhilist punkti, mille järgi nime valida. Esiteks niisuguse ajaloolise maa-ala, valla või kihelkonna järgi, mis on kõige parem variant. Teiseks valla keskuse järgi,” selgitas Päll.

„Kui selgub rahvahääletusel, et valdav enamus soovib Ülenurme nime, kuna valdav enamus elabki Ülenurmes, siis see vastab sellele teisele soovitusele ja minu meelest on ta ka nõuetekohane.”

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles, et talle teadaolevalt pole selliseid rahvahääletusi mujal Eestis nimearuteludega kaasnenud ja temani pole seni ka ühegi valla nimemuutmise taotlust jõudnud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: