Kambjalased ootavad juba kuid valitsusest valla nime otsust

{{1536747360000 | amCalendar}}
Foto: Sille Annuk/Eesti Meedia/SCANPIX

Kambja valla nimesaaga on venima jäänud. Inimesed ootavad juba mitmendat kuud valitsuse otsust, kas valla nimi muudetakse Ülenurmeks nagu soovisid kohalikud või jääb see Kambjaks. Riigihaldusminister Janek Mäggi ütleb, et kui valla argumendid ei muutu, tehakse otsus mõne nädala jooksul.

Kui Kambja abivallavanema meiliaadressis seisab ivar.tedrema@kambja.ee, siis vallavanema Aivar Aleksejevi meilil on Kambja asemel Ülenurme. Ka valla üldine meiliaadress on vald@ülenurme.ee, aga veebileht kannab Kambja nime. Ja nii ei saagi veebilehel kontaktide uurija täpselt aru, mis vallaga on tegu. Segadust jagub ka mujale. Ehkki ametlikult kasutavad kõik valla ettevõtted ikkagi Kambja valla aadressi, siis argitoimetustes tarvitavad paljud hoopis Ülenurme nime, rääkis Aivar Aleksejev.

"Kõik post jõuab kohale, olgu see nimi siis Ülenurme või Kambja. Aga meil on endises Ülenurme vallas registreeritud 1600 ettevõtet. Väga paljud on selle ootel veel, et oma igapäevatöös kasutatavaid blankette ja pitsateid pole veel ümber tehtud," ütles Aleksejev.

See on ka arusaadav, sest valla tasandil on otsustatud, et Kambja nimi ei sobi ja tarvis oleks see muuta Ülenurmeks. Nimevahetuse saaga on aga venima jäänud. Pärast läinudsügisesi valimisi oli nime muutmine üks esimesi asju, millega volikogus enamuse saanud Ülenurme inimesed pihta hakkasid.

Juba detsembris kuulutasid volinikud välja rahvahääletuse. Kusjuures niivõrd optimistlikult, et Kambja volikogu otsust sisaldav dokument sai ise nimeks "Ülenurme vallavolikogu". Oluliselt suurema rahvaarvuga Ülenurme rahvas pani hääletusel oma tahtmise maksma ja aprillis võisid volinikud juba valitsusele kirjutada: "Juhul, kui valla nimeks jääb Kambja vald, annab see signaali, et tegelikult rahva arvamusega ei arvestata." Sellega oli pall veeretatud riigihalduse ministri kätte, kes sai õige pea kätte ka kohanimenõukogu soovituse. Aga see oli vastupidine Ülenurme rahva soovile, ehk nõukogu soovitas alles jätta kuni 300 vanema Kambja nime. Nii tuligi minister Janek Mäggi (Keskerakond) juunikuus Ülenurme gümnaasiumisse ja soovitas asjale kohapeal sõbralik lahendus leida.

"Augusti volikogus oli see küsimus jällegi päevakorral ja volikogu liikmed jäid ikkagi oma arvamuse juurde. Ehk 14 volikoguliiget pooldab Ülenurme nime ja seitse Kambja nime. Ja eks me nüüd lähipäevil saadame volikogu protokollist väljavõtte ministrile ja ootame jällegi tema kaalutletud otsust," rääkis Aleksejev.

Janek Mäggi ütles, et kui valla seisukoht uut informatsiooni ei anna, siis tuleb hakata otsustama.

"Siis võib-olla lähevad mõned nädalad ja teeme selle otsuse ära, et kas muuta või mitte. Ühest küljest, loomulikult, tuleb enamuse arvamust arvestada. Ja kui enamus arvab, et nad igal juhul tahavad Ülenurmet, siis sellest üle sõita on natukene imelik. Teisest küljest jälle kaasaegse demokraatia puhul on küsimus selles, et ei saa ka teha niimoodi, et ajaloolist nime täiesti ignoreerida."

Ühtlasi on minister Mäggi pakkunud välja kompromisslahendusi, selliseid, kus kaks nime oleks ühte seotud.

"Väga paljud suured ettevõtted, kui nad liituvad, siis ega nendel on ka oma nimega identiteet nii tugevalt seotud, et ettevõtted saavad topeltnime. Ja siis, kui on piisavalt palju mett kerre voolanud või vett merre voolanud, siis otsustatakse näiteks ühest nimest loobuda või võetakse hoopis kolmas nimi," lisas Mäggi.

Ühendnimevariante Ülenurme-Kambja, Ülekambja ega Ülekambjanurme, kohalikud siiski ei soovi. Pigem oodatakse vallas, et pikale veninud nimevaidlus valitsuse otsusega ära lõpetataks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: