Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Corbyni hinnangul peaks Suurbritannia sõlmima EL-iga tolliliidu

Foto: Ben Stansall/AFP/Scanpix

Suurbritannia peaks sõlmima Euroopa Liiduga tolliliidu, kui riik tuleval aastal liidust lahkub, ütles opositsioonilise Tööpartei juht Jeremy Corbyn, kelle sõnul peab riik suutma mõjutada liidu sõlmitavaid kaubanduslepinguid. Konservatiivist peaministri Theresa May sõnul tolliliitu ei tule.

Corbyn tuletas meelde, et vabakaubanduslepped Hiina ja USA-ga ei korva kuidagi Ühendkuningriigi ja muu Euroopa tolliliidu kadumist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me lahkume EL-ist, kuid me töötame endiselt Euroopa partneritega selle maa majandushuvides. Kui 44 protsenti meie ekspordist läheb EL-i ja 50 protsenti meie impordist tuleb sealt, siis on ka meie huvides - ka meie huvides -, et see kaubandus jääks tollivabaks," selgitas ta.

Corbyni suu läbi on Tööpartei nüüd oma seisukoha tolliliidu kohta välja öelnud. Varem ei võtnud peamine opositsioonijõud tolliliidu küsimuses kuude kaupa mingit seisukohta, ehkki seda pikisilmi oodati.

Corbyni sõnul on tolliliitu tingimata vaja sellekski, et pehme piirirežiim Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi piiril püsima jääks.

Peaminister Theresa May jäi ka pärast opositsiooni seisukoha selget väljaütlemist resoluutselt tolliliidu vastaseks.

Poliitikavaatlejate sõnul pole Mayl aga sugugi põhjust tolliliidu tulematajäämises liiga kindel olla. Samahästi võib kukkuda hoopis May valitsus, sest tolliliidu pooldajaid on küllalt ka konservatiividest rahvaesindajate hulgas ning nemad võivad koos opositsiooniga tolliiliiduvastase peaministri lihtsalt maha hääletada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: