Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Äripäev kaotas kohtuvaidluse Eerik-Niiles Krossiga, kaebab Euroopa kohtusse

{{1517836500000 | amCalendar}}
Äripäev.
Äripäev. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Äripäev kaotas esmaspäeval lõplikult kohtuvaidluse Eerik-Niiles Krossiga, kuna riigikohus Äripäeva kaebust arutusele ei võtnud. Äripäev lubab otsuse Euroopa Liidu Kohtusse edasi kaevata.

Äripäev avaldas 14. juulil 2014 artikli pealkirjaga "Korruptsioonivastane Kross abistas skeemipunujaid", milles muuhulgas väitis, et Kross käitus nagu korruptant ja oli pettusliku skeemi ühe kavandaja rollis protsessi algusest lõpuni.

Esmaspäeval jõustunud riigikohtu otsusega peab Äripäev nüüd oma veebiväljaandes kahe päeva jooksul kell 9-17 kaheksaks järjestikuseks tunniks avaldama lisakommentaarideta esiuudise, milles peab olema originaaluudisega samas suuruses kirjutatud, et Eerik-Niiles Kross ei ole käitunud nagu korruptant ega ole pettusliku skeemi ühe kavandaja rollis selle protsessi algusest lõpuni. Lisaks peab Äripäev korvama Krossile õiglase mittevaralise kahju.

Maakohus ja ringkonnakohus pidasid avaldatut faktiväideteks, kuigi Äripäev luges need väärtushinnanguteks.

Samuti leidis kohus, et Äripäev on artiklite avaldamisel kasutanud teadlikult demagoogiat, püüdes kunstlikult luua skandaali ja sellise käitumise huvi on majanduslik.

Äripäev kaotas Krossile esmalt 11. augustil 2016 maakohtus, ent kaebas otsuse ringkonnakohtusse edasi. Sealt tuli 24. oktoobril 2016 otsus samuti Krossi kasuks.

Äripäev viis vaidluse riigikohtusse, kuid seal kaebust arutusele ei võetud.

Mandel: viime vaidluse Euroopa Kohtusse

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel kommenteeris ERR-ile, et otsus oli kindlasti pettumust valmistav.

"Meie hinnangul oli põhjendatud kirjutada poliitik Krossi seotusest kütuseärimeestega. Tasub märkida, et avaldatud faktidele polnud ka teisel poolel midagi ette heita. Poliitik Krossi häirisid toimetuse hinnangud tema tegevusele," selgitas Mandel. "Äripäev jääb enda juurde, et oli õige tuua poliitiku seosed nimetatud ärimeestega välja. Kohtuotsus on loomulikult täitmiseks."

Mandel Äripäeva edaspidisele praktikale sellel kohtuotsusel mõju ei näe.

"Mingeid muutusi oma töös tegema me ei hakka, teeme head, uurivat ja sõltumatut ajakirjandust edasi. Kohtu viited majanduslikule kasule, mis nimetatud artikli kirjutamise motiiviks, on Äripäevale kahjuks arusaamatud. Kuna tegemist on sõltumatule ajakirjandusele olulise arenguga riigis, viime vaidluse Euroopa kohtusse."

Oliver Nääs: Äripäev üritas majandusliku kasu nimel skandaali luua

Krossi õigusi kaitsnud vandeadvokaadi Oliver Nääsi sõnul on tegu silmapaistva kohtuotsusega, mis esmakordselt näitab kuidas meediaettevõte võib ajakirjanduslike väärtuste ja isiklike ärihuvide vahel valides kalduda eelistama isiklikke ärihuvisid.

"Ühest küljest on see ju triviaalne info, et meediaväljaanded mõõdavad oma töö tulemuslikkust klikkides, mis omakorda motiveerib tootma võimalikult intrigeerivaid tekste. See on probleem, millele on aastaid tähelepanu juhitud, kuid midagi konkreetset pole juhtunud," ütles Nääs. "Nüüd on meil lõplik kohtulahend, mis ütleb, et ajaleht soovis oma majanduslikest kaalutlusest lähtuvalt luua seoseid, mille tagajärjeks oli Eerik-Niiles Krossi ebatõene kujutamine, mille õigustuseks ei olnud ei ajakirjanduslikku ega avalikku huvi."

Kolme kohtuastme ühtne seisukoht näitab Nääsi sõnul, et oma õiguste eest seismine ka muutunud meediamaastikul ei ole sugugi tulutu tegevus. "Siin on tõmmatud nüüd selge joon maha, et oma majandustegevuse hoogustamiseks ei või hakata teiste õiguste arvelt kunstlikult skandaale punuma," lisas Nääs.

Riigikohtu määruse kohaselt Äripäeva kassatsioonikaebust menetlusse ei võetud ning kehtima jäid varasemad kohtuotsused, mille kohaselt peab Äripäev lisaks 10 000 eurosele kahjuhüvitsele avaldama kaheksa tunni jooksul oma uudisteportaali esiuudisena ning paberlehe 2. lehekülje uudisena 14. juulil 2014 aastal ilmunud artiklis ilmunud valeväiteid ümberlükkavad teated.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: