Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa kulutab tuumaarsenali tugevdamiseks 37 miljardit

Prantsusmaa kavatseb järgmise seitsme aasta jooksul kulutada 37 miljardit eurot oma tuumaarsenali tugevdamiseks, ütles kaitseminister neljapäeval.

Ettevõtmine on osa kaitsekulutuste suurendamisest ja selle eesmärk on tagada, et Prantsusmaa oleks ka üksi võitlusvõimeline.

Selleks nähakse ette, et riik kulutab 2025. aastaks kaitsele pea 300 miljardit eurot ning osa sellest läheb riigi maa- ja merepõhise tuumaheidutuse tugevdamiseks.

Kaitseministeerium kavatseb suurendada kaitsekulutusi 2019.-2022. aastani 1,7 miljardi euro võrra ja 2023.-2025. aastani 3 miljardi euro võrra aastas.

Sellega tõuseb Prantsusmaa kaitse-eelarve NATO soovitud 2 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Praegu on näitaja umbes 1,8 protsenti.

"Valitsusel on kaks eesmärki: kulutada 2025. aastaks kaitsele 2 protsenti SKP-st ning tagada, et hoiame riigi kulud korras," lausus kaitseminister Florence Parly neljapäeval.

"Kavatseme heastada mineviku puudujäägid ja ehitada kaasaegse, jätkusuutliku ja kaitsva sõjaväe", mis lubab Prantsusmaal seista omal jalal, lisas ta.

Kaitsekulutuste suurendamisega lõpetab president Emmanuel Macron aastaid kestnud kärped, mis aastate jooksul tekitasid pahameelt sõjaväe sees ja Prantsusmaa liitlastele NATO-s.

Prantsusmaa hakkab uurima võimalusi vahetada välja riigi ainus lennukikandja Charles de Gaulle, mis mõeldakse teenistusest kõrvaldada 2040. aasta kandis. Lisaks tahab riik rohkem rahastada järgmise põlvkonna tankide ja sõjalennukite väljatöötamist.

Muu hulgas hakkab Prantsusmaa välja arendama droone, satelliite ja luuremasinaid, et suurendada Prantsusmaa ja Euroopa strateegilist autonoomiat, selgus kolmapäeval avaldatud kaitseministeeriumi ettepanekutest.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: