Macron: EL-i julgeolek ei tohi enam sõltuda USA-st

{{1535369340000 | amCalendar}}
Emmanuel Macron Eesti eesistumise ajal pressikonverentsil Tallinnas
Emmanuel Macron Eesti eesistumise ajal pressikonverentsil Tallinnas Autor/allikas: Arno Mikkor/EU2017EE

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles esmaspäeval, et esitab Euroopa Liidule uued ettepanekud ühenduse julgeolekuvõime tugevdamiseks, öeldes, et blokk peab lõpetama toetumise USA võimsusele.

"Euroopa ei saa enam toetuda oma julgeolekus Ühendriikidele. Euroopa julgeoleku peame tagama meie ise," ütles Macron kõnes oma diplomaatilise programmi tutvustamiseks.

"Tahan käivitada koos kõigi Euroopa partnerite, sealhulgas Venemaaga meie julgeoleku ulatusliku ülevaatuse," ütles Macron umbes 250 diplomaadile, parlamendisaadikule ja rahvusvaheliste suhete eksperdile, lisades, et ettepanekud avalikustatakse "lähikuudel".

Teisipäeval Taani ja Soome oma reformikavale toetust püüdma suunduv Macron kutsus kahekordistama püüdeid EL-i reformimiseks.

"Me peame looma uusi algatusi, rajama uusi liite," ütles Prantsuse president. "Prantsusmaa soovib Euroopat, mis kaitseb, isegi kui äärmuslus on muutunud tugevamaks ja natsionalism on pead tõstmas."

Prantsuse riigipea taunis kasvavat natsionalismi ning kutsus riike ületama erimeelsusi, mida on eriti süvendanud jätkuv rändevool.

"Lõhed põhja ja lõuna vahel majandusküsimustes ning ida ja lääne vahel rändeküsimuses on hakanud pahatihti Euroopa Liitu killustama," ütles Macron, kutsudes "humaansele lähenemisele üleilmastumise tekitatud probleemidele".

Prantsuse president esitas mullu septembris hulga ideid EL-i reformimiseks, esmaspäeval rõhutas ta, et tema lahendus, lõimunum EL suurema strateegilise autonoomiaga, "ei loobu milleski aastatagustest ambitsioonidest".

Samas möönis ta, et "Prantsusmaa näib mõnikord liikuvat üksildasel teel".

"Kas Hiina ja USA peavad Euroopat samasuguse sõltumatusega jõuks nagu nad ise? See ei ole nii," lausus Macron, saates torke Itaalia ja Ungari populistlike valitsuste aadressil, märkides, et nende EL-i vastane retoorika "kaob kohe", kui asi puudutab blokilt arenguabi vastuvõtmist.

Prantsuse president möönis, et Euroopa solidaarsuse nappus on etendanud viimastel kuudel rolli vaidlustes Itaaliaga migratsiooni üle. "Aga kas see õigustab ksenofoobseid märkusi?" küsis ta. "Ma ei usu ja ma arvan, et need ksenofoobid ei paku mingeid lahendusi probleemile, mille üle nad kurdavad," vastas ta ise.

Macroni üleskutse leiab tõenäoliselt toetust Berliinist, Saksa välisminister Heiko Maas esines samasuguse üleskutsega sõjalise koostöö suurendamiseks eelmisel nädalal. Maas kutsus ajalehes Handelsblatt ilmunud artiklis Euroopat "jagama võrdselt vastutust" ning "moodustama Euroopa-USA suhete jahenedes "Washingtonile vastukaalu".

Prantsusmaa ja Saksamaa toetavad mõlemad väikese Euroopa ühisreageerimisväe loomist ning on teatanud kavast arendada koos välja hävitaja.

Macron kutsus esmaspäevases kõnes ka Euroopat looma erimeelsustest hoolimata strateegilisi partnerlussuhteid Türgi ja Venemaaga. Strateegiline partnerlus tuleb tema sõnul sisse seada ka EL-ist lahkuva Suurbritanniaga. Samas ei tohi Brexit aset leida ülejäänud EL-i ühtsuse hinnaga, ütles Prantsuse riigipea.

Macron: Assadi võimulejätmine oleks groteskne viga

"Normaalsusse naasmine" Süürias, mis jätaks Bashar al-Assadi võimule, oleks "groteskne viga", nentis Macron.

"On neid, kes sooviksid naasta normaalsusse niipea, kui sõda Daeshi (Islamiriigi) vastu on lõppenud: Bashar al-Assad jääks võimule, põgenikud... naaseksid ning Euroopa ja veel mõned aitaksid ülesehitusel. Kuid säärane stsenaarium oleks groteskne viga," selgitas ta.

President hoiatas, et Assadi režiim on vallandamas Süüria Idlibi provintsis uut humanitaarkatastroofi.

"Olukord on ärev, sest režiim ähvardab vallandada Idlibi provintsis uue humanitaarkatastroofi ega ole seni ilmutanud soovi läbirääkimisteks väikseimategi poliitiliste muudatuste üle," rääkis Macron. "See nõuab surve tugevdamist režiimile ja selle liitlastele ja ma loodan, et Venemaa ja Türgi arvestavad oma rolli ja välja öeldud lubadusi."

Macron lisas, et on alates võimuletulekust pidanud peamiseks vaenlaseks äärmusrühmitust ISIS ega teinud Assadi tagandamisest tingimust Pariisi diplomaatiliseks ja humanitaartegevuseks Süürias. Siiski süüdistas Prantsuse riigipea Süüria presidenti "tuhandete põgenike tekitamises ja tapatalgutes omaenda rahva vastu".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: