Tšehhi liider kaotas Slovakkias kohtus kollaborandihagi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tšehhi peaminister Andrej Babiš.
Tšehhi peaminister Andrej Babiš. Autor/allikas: Szilard Koszticsak/MTI/AP/Scanpix

Slovakkia kohus lükkas tagasi Tšehhi peaministri kohusetäitja Andrej Babiši hagi, mille ta esitas võitlemaks väitega, et ta tegi koostööd Nõukogude Liidu aegse Tšehhoslovakkia salapolitseiga, ütlesid ametnikud teisipäeval.

Slovakkias sündinud Babiš kaebas kohtusse Slovakkia riikliku mäletamise instituudi, mille käes on osa Babišit puudutavast salapolitsei toimikust. Osa toimikust jäi Slovakkiasse pärast Tšehhoslovakkia jagunemist 1993. aastal.

Mõned toimikus olnud dokumentidest hävitati, kuid instituudi sõnul sisaldavad järelejäänud 12 tõendeid, et Babiš oli agent koodnimega Bureš.

Babiš eitab seda ning Slovakkia kohtud olid varem otsustanud, et süüdistusel napib tõendeid.

Siiski rahuldas Slovakkia konstitutsioonikohus möödunud aastal instituudi taotluse ja andis Bratislava ringkonnakohtule korralduse kaasus uuesti üle vaadata.

Konstitutsioonikohus asetas küsimärgi alla need tunnistajad, kellel varasemad kohtu otsused põhinesid, sest tunnistajad olid endised salapolitsei ametnikud. Lisaks tõi kohus esile menetluslikud vead.

Teisipäeval langetatud Bratislava kohtu otsus on lõplik.

Babiš ütles pärast otsuse järel, et tema advokaadid uurivad, milliseid samme ta saab astuda.

Tal on Tšehhis käsil valitsuse moodustamine ning Tšehhi president Miloš Zemani kantselei ütles, et Slovakkia kohtu otsuse pärast ta kellelegi teisele valitsuse moodustamise ettepanekut tegema ei hakka.

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: