Tuhanded tšehhid protestisid kommunistide valitsemisse kaasamise vastu

{{1528265940000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Prahas.
Meeleavaldajad Prahas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Tšehhi president nimetas kolmapäeval populistist miljardäri Andrej Babiši poole aasta jooksul teist korda peaministriks ja loodab, et erinevalt jaanuaris tehtud katsest saab ta parlamendis enamuse. Eelneval päeval olid tuhanded tšehhid aga avaldanud meelt kommunistide valitsemisse kaasamise vastu.

"Ma loodan, et seekord võidab teie valitsus parlamendi usaldushääletuse," ütles ekskommunistist president Miloš Zeman, keda tuntakse Venemaa ja Hiina sõbrana.

Jaanuaris ei suutnud Babiši moodustatud vähemusvalitsus võita parlamendis usaldushääletust.

Babiši paremtsentristlikul erakonnal ANO on 200-kohalises parlamendis 78 kohta ning ta peaks moodustama koalitsioonivalitsuse sotsiaaldemokraatidega (CSSD), kellel on 15 saadikukohta. Võimuliit plaanib toetuda parlamendis seaduste vastuvõtmiseks 15-liikmelise fraktsiooniga kommunistidele.

Babiš on valitsenud alates usaldushääletuse läbikukkumisest riiki peaministri kohusetäitjana. Kommunistid on teatanud, et kavatsevad tema valitsust sel korral toetada vastutasuks tähtsate ametikohtade saamisele riigifirmades. See tähendab, et kommunistid löövad esimest korda pärast 1989. aastat valitsusega küll liitumata valitsemises kaasa.

Koalitsioonilepe sõltub osalt referendumist CSSD-s, mille tulemused selguvad 15. juunil, ja NATO-vastaste kommunistide nõudmistest. Näiteks on nad varem nõudnud lubadust mitte suurendada välismissioonidele saadetavate sõdurite arvu.

Zeman ütles kolmapäeval, et valitsus võidakse ametisse nimetada juuni lõpu poole ja sel juhul tuleb parlamendi usaldushääletus juuli esimesel või teisel nädalal.

Zemani otsusele eelnesid meeleavaldused

Tuhanded tšehhid avaldasid teisipäeval meelt kommunistliku partei mitteametliku kaasamise vastu valitsusse esimest korda pärast kommunistliku režiimi langemist 29 aastat tagasi.

"Ma loen palju kommunistliku perioodi kohta ja ma olen nende naasmisele vastu," ütles gümnaasiumiõpilane Jana Homolková AFP-le Praha kesklinnas vabaühenduse "Miljon hetke demokraatia eest" korraldatud meeleavalduse kõrvalt.

Protestijad märkisid teisipäeval, et endisest kommunistist president Miloš Zeman, kes ei varja oma Vene- ja Hiina-meelseid vaateid, esitab peaministriks samuti endise kommunisti Babiši, kes on kogunud endale viimastel aastakümnetel toiduaine-, keemia- ja meediaäris varanduse.

"Homne kujuneb Tšehhi demokraatiale traagiliseks päevaks," ütles parempoolse TOP 09 erakonna liider Jiří Pospíšil Prahas umbes 10 000 meeleavaldajale.

"Zeman ja Babiš, see riik ei kuulu teile!, "Peatage kommunistide kuritegelik ideoloogia! ja "Ei kommunismi naasmisele" olid vaid mõned demonstrantide hüütud loosungid.

Meeleavaldusel toodi välja ka totalitaarrežiimi ohvrite portreed.

Sarnaseid meeleavaldusi korraldati veel umbes 200 Tšehhi linnas ja külas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: