Tšehhi president andis uue valitsuse moodustamise ülesande taas Babišile

Tšehhi president Miloš Zeman (p) ja Andrej Babiš (v).
Tšehhi president Miloš Zeman (p) ja Andrej Babiš (v). Autor/allikas: David W Cerny/Reuters/Scanpix

Tšehhi president Miloš Zeman andis kolmapäeval peaminister Andrej Babišile teist korda ülesande moodustada uus valitsus. Eelmisel nädalal kaotas Babiši detsembris moodustatud vähemusvalitsus parlamendis usaldushääletuse.

Babiši tsentristlikul liikumisel Rahulolematute Kodanike Algatusrühm ehk ANO on olnud raskusi, et leida koalitsioonipartnereid, kuna teda süüdistatakse Euroopa Liidu toetustega petmises. Babiš ise eitab süüdistust, vahendas Reuters.

Zeman kiitis kolmapäeval heaks Babiši valitsuse tagasiastumise, kuid andis talle kohe mandaadi selleks, et alustada uuesti kõnelusi valitsuse moodustamiseks.

Zeman ütles kolmapäeval, et annab Babišile aega enamuse kokkusaamiseks 200-kohalises parlamendi alamkojas, kus ANO-l on vaid 78 kohta.

Zeman lisas, et kui ta ka eeloleval nädalavahetusel toimuvate presidendivalimiste teises voorus kaotaks, nimetaks ta ikkagi enne oma ametiaja lõppu 7. märtsil Babiši uueks peaministriks.

Babiš loodab, et teised parteid on teisel katsel kompromissidele avatumad.

Mõni partei on vihjanud, et on valmis läbirääkimisi pidama, kuid vaid NATO-vastane Kommunistlik Partei on öelnud, et neil ei ole midagi selle vastu, kui Babiš saaks peaministriks.

Babiš on rääkinud ka paremäärmusliku NATO- ja Euroopa Liidu vastase SPD-ga.

Babiš on rõhutanud, et tema valitsus oleks Euroopa-meelne ning ei annaks järele nõudmistele korraldada Euroopa Liidust lahkumise üle referendum.

Endine võimupartei, vasaktsentristlik Sotsiaaldemokraadid sai oktoobris toimunud valimistel lüüa ning peab veebruaris kongressi, et otsustada, kas ühendada jõud ANO-ga või mitte.

Zeman ja Babiš on jätnud kõrvale varasemad erimeelsused ning saanud poliitilisteks liitlasteks. Zeman oli juba varem lubanud, et palub Babišil uuesti koalitsioon moodustada, mis omakorda on avaldanud teistele parteidele survet koostööks. Babiš ja ANO aga avaldasid Zemanile toetust eeloleval nädalavahetusel toimuvate presidendivalimiste teises voorus.

Zemani vastaskandidaat presidendivalimiste teises voorus on akadeemik Jiří Drahoš. Arvamusküsitlused näitavad kandidaatide vahel tasavägist seisu või siis väikest edu Drahošile. Viimastel päevadel on kihlveoagentuurid hakanud aga näitama, et pigem usutakse Zemani võitu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: