Haigekassa katsetab uut rahastamismudelit Hiiumaa haigla säilimiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Haigekassa juht Rain Laane ja nõukogu esimees Jevgeni Ossinovski.
Haigekassa juht Rain Laane ja nõukogu esimees Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: ERR

Haigekassa nõukogu otsustas reedel, et loob Hiiumaa haigla püsimajäämiseks uue rahastamismudeli.

Haigekassa kehtivate rahastuspõhimõtete kohaselt lepitakse haiglatega igaks aastaks kokku, kui palju ravijuhte mingil kindlal erialal ostetakse ning kui palju raha haigekassa selle eest tasub.

Kuid Hiiumaa püsielanike arv on aasta aastalt vähenenud, mistõttu väheneb ka haiglas teenuste osutamine ning sellest saadav tulu.

„Hiiumaa haigla puhul ei kata teenuste osutamisest saadav rahastus ära püsikulusid, seega on haigla jätkusuutlikkus olnud küsimuse all juba mõnda aega,“ selgitas haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.

Teiste riikide kogemuse näitel töötas haigekassa koostöös Hiiumaa haiglaga välja uue rahastamisviisi – eelarvepõhise tasustamise.

Eelarvepõhine rahastamine tähendab, et haigekassa ei osta haiglalt teenuseid ravijuhtude kaupa, vaid lepitakse kokku erialades ja teenustes, millel haigla teenust osutab ning kogusumma, mida haigekassa haiglale kõigi patsientide teenindamise eest tasub.

Haigla peab seejärel ise selle summa raames planeerima mitu vastuvõttu, protseduuri või arsti nende patsientide raviks on vaja.

Hiiumaa haigla kogemuse põhjal vaadatakse, kas Eestis saab edaspidi ka mujal haiglates sellist lähenemist rakendada. Hiiumaal hakkab muudatus kehtima alates aprillist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: