Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Abiturient lipuheiskamisel: kõige tähtsam on eestluse pärandamine

ERR.ee avaldab Tallinna reaalkooli abituriendi Mathias Kübara kõne vabariigi sajandal aastapäeval toimunud pidulikul lipuheiskamisel Pika Hermanni torni.

Kallid kaasmaalased!

Täna saab Eesti Vabariik 100-aastaseks. Mida tähendab sada aastat Eestile? See on märk sellest, et midagi on tehtud õigesti. Ennekõike peaksime aga meeles pidama neid, kes meie riigi sünni juures olid. Oleme tänu võlgu Eestit üles ehitanud poliitikutele: Maapäeva saadikutele, Päästekomitee liikmetele. Tänu nende otsustavale tegutsemisele saame täna juubelit tähistada.

Oleme tänu võlgu ka neile, kes olid valmis ohverdama oma elu Vabadussõjas võideldes ja kõikidele nendele inimestele, kes kunagi oma usku ja rahvustunnet ei kaotanud ning eestlusel surra ei lasknud.

Mina, kes ma olen sündinud vabas Eestis ega ole näinud okupatsiooni ega sõda, olen selle identiteedi kandja, mis meie esivanemad lõid. Igal põlvkonnal on tähtis roll meie saavutuste ja kultuuriväärtuste edasi kandmisel. Kõigil on võimalik võtta eeskuju eelnevatest põlvedest ning olla ise eeskujuks järgnevatele. Meie, tänased noored, peaksime joonduma nende koolipoiste, teiste seas ka minu koolivendade järgi, kes püss käes vabaduse eest võitlusse läksid.

Kas nende otsuste motiiviks oli naiivsus või kohusetunne, seda me ei tea, aga nende vapruse tulemusena seisame me täna siin. Nad elasid mitte ainult endale vaid ka teistele: järeltulijatele, sõpradele, perele, riigile. Nad olid minu koolivennad.

Kuidas aga minna vastu järgnevale sajale aastale? Sellele küsimusele vastates peaks iga inimene endalt küsima, kuidas tema näeb oma rolli järgneva saja aasta jooksul. Olen väga õnnelik, et sündisin ja kasvasin Eestis. Siin on mõnus elada, õppida ja sporti teha.

Olen väga tänulik Eestile, Reaalkoolile, sõpradele ja perele. Meie põlvkonnal on nii palju erinevaid võimalusi, mida minu vanaisa, rääkimata vanavanaisast endale lubada ei saanud. Meisse on panustatud palju. Nüüd on meie võimalus ja aeg anda midagi Eestile tagasi, mitte pelgalt kohusetundest, vaid tänuks.

Kõige tähtsam on minu arvates eestluse pärandamine oma lastele ja lastelastele. See viib Eestit edasi ja aitab riigil püsida veel sajandeid. Sada on meie jaoks alles algus. Nii nagu meie saime vaba Eesti päranduseks eelmistelt põlvedelt, on tänaste noorte ülesanne anda see veelgi paremana edasi oma järglastele.

Kallid kaasmaalased! Ilusat juubelipäeva, mõnusat juubeliaastat! Palju õnne meile, palju õnne, Eesti Vabariik!

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: