Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Barnier: Põhja-Iirimaa võib jääda peale Brexitit tolliliitu

Euroopa Komisjoni kolmapäeval avaldatud kavand Euroopa Liidu lahkumisleppest näeb tagavaraplaanina ette, et Põhja-Iirimaa jääb tolliliitu, mis võib omakorda viia Brexiti läbirääkimised kriisi.

Kui see võimalus kolmapäeval avaldatud 120-leheküljelisest lahkumisleppe mustandist päriselt jõustuks, loetaks Põhja-Iirimaa peale Brexitit osaks EL-i tolliruumist, niisiis tuleks seal kehtestada ülejäänud Ühendkuningriigist tulevatele kaupadele kontroll.

"Ühtselt reguleeritud piirkond koosneb sisepiirideta alast, kus hüvede vaba liikumine on tagatud ja põhja-lõuna koostöö on kaitstud," seisab dokumendis. "Põhja-Iirimaa territoorium, välja arvatud Ühendkuningriigi territoriaalveed ("Põhja-Iirimaa territoorium"), loetakse osaks [Euroopa] Liidu tolliterritooriumist."

Kavandi tingimustel võib olla Ühendkuningriigis plahvatuslik poliitiline mõju, kirjutab Politico. Peaminister Theresa May ütles peale kavandi avaldamist, et ükski Ühendkuningriigi peaminister ei saaks sellega iial nõus olla.

Iirimaa seevastu tervitas kavandit, kuid ütles, et on valmis arutama ka teistsusuguseid variante, kui Suurbritannia suudab tagada sujuva kaubanduse ja reisimise üle Põhja-Iiri piiri.

Suurbritannia välisminister Boris Johnson ütles, et Iiri piiri küsimust kasutatakse Brexiti nurjamiseks. Tema sõnul on väga häid lahendusi, et vältida nn kõva piiri.

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier nimetas Põhja-Iirimaa piiri päästerõngaks, kui ühtki teist lehendust ei suudeta leida. Endine Euroopa Komisjoni volinik ütles, et lahendusega väljatulek on Ühendkuningriigi ülesanne, hoiatades, et olukord "liigub kiirelt kaljuserva suunas."

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: