Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: Suurbritannia lahkub ühisturult, elu muutub

{{1520000640000 | amCalendar}}
Foto: Leon Neal/Reuters/Scanpix

Suurbritannia peaminister Theresa May ütles Brexiti kohta peetud kõnes, et riik lahkub Euroopa Liidu ühisturult.

May rääkis Londonis peetud kõnes, millist majanduslikku suhet Suurbritannia Euroopa Liiduga pärast Brexitit tahab, vahendas BBC.

"Me lahkume ühisturult, elu muutub," sõnas May, tunnistades, et ligipääs teiste riikide turgudele on tulevikus piiratud.

Ta rääkis ka, et mõlemad osapooled peavad tunnistama, et kumbki ei saa täpselt seda, mida tahab. Samas on ta kindel, et Brexiti kokkulepe on võimalik saavutada.

May sõnul peab kokkulepe teineteise turgudele pääsemise kohta olema õiglane ning siduvate kohustustega. Ta tõi näiteks, et Suurbritannia võib jääda täitma näiteks riigiabi ja konkurentsi regulatsioone selleks, et käia ühte sammu Euroopa Liiduga.

May sõnul tahab Suurbritannia vabadust rääkida läbi kaubanduslepete, seaduste kontrolli üle ning Euroopa Liiduga võimalikult väheste takistustega piiri.

May kutsus üles sõlmima Euroopa Liiduga vabakaubanduslepet, mis kataks enamikku majandussektoreid ning mis oleks laiaulatuslikum kui Euroopa Liidu ja Kanada lepe. Samas ei öelnud ta, et Suurbritannia peaks olema Euroopa Majanduspiirkonna liige.

Vastates Euroopa Liidu kriitikale, et Suurbritannia püüab nokkida liidu reeglitest välja n-ö paremad palad, ütles May, et kõigis vabakaubanduslepetes on paika pandud ligipääs turgudele erinevalt, sõltuvalt vastavate riikide huvidest.

May tõdes, et Euroopa Liidust lahkumine toob ka väljakutseid Põhja-Iirimaale ja Iirimaale. "Me liitusime Euroopa Liiduga koos 45 aastat tagasi. Pole üllatav, et meie otsus lahkuda on tekitanud ärevust ja soovi kindlate lahenduste järele," rääkis ta.

Põhja-Iiri piiri kohta ütles May, et Suurbritannia ei saa üksi otsustada, kas Iirimaaga tuleb nn kõva piir või mitte. "Pole piisavalt hea öelda, et me ei vii sisse kõva piiri. Kui Euroopa Liit sunnib Iirimaad seda tegema, siis see on nende otsus," sõnas ta.

"Meie otsustasime lahkuda. Meie ülesanne on aidata lahendust leida. Kuid me ei saa teha seda üksi. Seda tuleb teha koos," rääkis peaminister.

May sõnul uurib Suurbritannia võimalusi jääda osa Euroopa organisatsioonide liikmeks, nende hulgas Euroopa Meditsiiniagentuuri, Euroopa Kemikaalide Agentuuri ja Euroopa Lennuohutuse Agentuuri liikmeks. Vastutasuks alluks Suurbritannia nende organisatsioonide reeglitele ja teeks ka vastavaid sissemakseid.

Peaminister kinnitas, et Suurbritannia hoiab oma regulatiivsed standardid Euroopa Liidu tasemel, et tagada sujuv kaubavahetus. Ta lisas, et kuigi Suurbritannia seadused ei pruugi olla täpselt samasugused nagu Euroopa Liidu omad, peaks eesmärk olema samasugused tulemused. Ta lisas, et mõnel juhul võib Briti parlament kiita heaks Euroopa Liidu seadustega samasuguse seaduse, kui eksportijad seda nõuavad.

Suurbritannia peaks lahkuma Euroopa Liidust 2019. aasta 29. märtsil, kuid tahab, et pärast seda kestaks veel kahe aasta pikkune üleminekuperiood. See peaks Suurbritannia hinnangul muutma Brexiti-järgse suhte kujunemise Euroopa Liiduga sujuvamaks.

BBC poliitikatoimetaja Norman Smith ütles, et May soovib, et Euroopa Liit alustaks tõsiseid läbirääkimisi tulevase kaubandussuhte üle.

Barnier: Theresa May kõne tõi selgust

Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkija Michel Barnier kiitis reedel Briti peaministri Theresa May kõnet Briti ja EL-i suhete tulevikust.

Barnier märkis, et May kauaoodatud pöördumine, kus ta ütles, et on aeg tunnistada raskeid tõsiasju blokist lahkumise tagajärgede kohta, aitab EL-il ette valmistada lahutuskõneluste järgmist vooru.

May kinnitas, et Ühenkuningriik lahkub pärast 2019. aasta märtsi Brexitit EL-i ühisturult ja tolliliidust, kuid tunnistas esmakordselt, et Suurbritannia võib seoses selle sammuga põrkuda uute kaubandustõketega.

"Ma tervitan PM-i (peaministri) @theresa_may kõnet," ütles Barnier Twitteris, kiites May kõne selgust ja kompromissivalmidust.

EL-i liidrid on survestanud Mayd tooma selgust oma soovidesse, enne kui blokk hiljem sel kuul peetaval tippkohtumisel saab kokku leppida oma positsioonides tulevase majanduspartnerluse osas.

Brüssel on korduvalt hoiatanud Londonit, et sel ei lubata valikuliselt kohaldada EL-i ühisturu ja tolliliidu sätteid, täitmata seejuures kaasnevaid kohustusi.

Kuid Euroopa reaktsioon pole olnud läbinisti positiivne. Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei liider Manfred Weber kritiseeris May kõnet teravalt.

"Pärast seda, mida ma täna kuulsin, tunnen veel enam muret. Ma ei kujuta ette, kuidas me suudaksime saavutada kokkulepet #Brexiti osas, kui UK valitsus jätkab oma pea sellisel kombel liiva alla matmist," säutsus kantsler Angela Merkeli liitlane Weber.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: