Rahvusrinne valis Marine Le Peni uuesti juhiks, partei muudab nime ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Prantsuse Rahvusrinde kongress Lille'is. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa erakond Rahvusrinne valis pühapäeval oma juhiks tagasi Marine Le Peni, kes oli ainus parteikongressil üles seatud kandidaat.

Marine Le Pen on olnud paremäärmusluses süüdistatud erakonna esimeheks ka varem, kuid loobus sellest ametist eelmise aasta kevadel, kui ta Prantsusmaa presidendiks kandideeris, vahendasid AP, Reuters jt.

Samal ajal katkestas partei lõplikult sidemed oma asutaja ning Marine Le Peni isa Jean-Marie Le Peniga.

Konflikt isa ja tütre vahel on kestnud juba aastaid ning seda on Prantsusmaa meedia ka põhjalikult käsitlenud. Ka kevadel toimunud presidendivalimiste ajal süüdistas erakonna asutaja oma tütart selles, et viimase valimiskampaania olevat "liiga pehme".

Lisaks isiklikele probleemidele tulenes tüli erakonna asutaja ja praeguse juhi vahel sellest, et Marine Le Pen soovis valimisvõitude nimel Rahvusrinnet mõõdukamaks kujundada, veteranpoliitik aga jätkas tütre manitsustest hoolimata tavapäraste äärmuslikumate avalduste tegemist. Tüli osapooled tegid teineteise suhtes väga teravaid märkusi - näiteks avaldas Jean-Marie Le Pen lootust, et tema tütar "abiellub ja saab uue perekonnanime".

Tüli jõudis korduvalt ka kohtusaali ning tipnes sellega, et Jean-Marie Le Pen visati lõpuks enda poolt asutatud parteist välja.

Kõmumeedias aga pälvis muuhulgas tähelepanu asjaolu, et ka kohtusaaga ajal elasid isa ja tütar edasi samas mõisahoones ning Marine kolis sealt välja alles pärast seda, kui isa dobermannid tema kassi ära tapsid.

Pärast tütre valimiskaotust aga üritas Jean-Marie Le Pen oma kunagise erakonna koosolekule tungida ja nõudis häälekalt, et tema tütar Marine Le Pen parteijuhi kohalt tagasi astuks.

Pärast kõiki neid vastuolusid jäi Jean-Marie Le Penile siiski alles Rahvusrinde auesimehe tiitel. Pühapäevase otsusega võttis erakond aga sellegi temalt ära. Partei pressiteate kohaselt toetas 79 protsenti erakonna liikmetest partei uusi reegleid, mis sisuliselt tähendavad ka seda, et Jean-Marie Le Pen ei ole enam auesimees.

89-aastane Jean-Marie Le Pen on hetkel Euroopa Parlamendi saadik. 49-aastane Marine Le Pen oli ka varem eurosaadik, kuid alates eelmise aasta juunis toimunud parlamendivalimistest on ta Prantsuse alamkojas rahvasaadik.

Marine Le Pen esitles ametlikult ettepanekut erakonnale uus nimi panna

Marine Le Pen tegi pühapäevasel kongressil Lille'is ka ettepaneku partei nime muutmiseks - senise Rahvusrinde (Front National - FN) asemel võiks erakond tema arvates kanda nime Rahvuslik Liit (Rassemblement National).

Väidetavalt soovib Marine Le Pen nimemuutusega muuta ka erakonna kuvandit ning vabaneda erakonda varasematel aastakümnetel saatnud rassismisüüdistustest, mis on muuhulgas takistanud ka võimuleppeid teiste erakondadega.

"Meie eesmärk on selge: võim. Me olime algselt protestipartei. Ei tohiks olla enam mingit kahtlust, et me suudame olla ka valitsev partei," rääkis ta.

Samas hääletas nime muutmise algatamise poolt laupäeval vaid 52 protsenti erakonna kongressi liikmetest. Uus nimi valitakse välja hiljem posti teel toimuva hääletuse kaudu.

Jean-Marie Le Pen nimetas eelmisel kuul Reutersile antud intervjuus erakonna nime muutmise ideed "poliitiliseks enesetapuks".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: