Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump asendab Tillersoni CIA juhi Pompeoga

{{1520945520000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump vabastab ametist senise välisministri Rex Tillersoni ja soovib sellele kohale määrata Luure Keskagentuuri (CIA) praeguse juhi Mike Pompeo.

Alguses levis teade USA meedias, hiljem kinnitas presidendi otsust ka Valge Maja.

Washington Posti andmetel avaldas Trump soovi, et Tillerson ametist lahkuks juba reedel, ning seetõttu kärpis välisminister esmaspäeval ka oma ringreisi Aafrika riikides.

CIA juhiks saab plaani kohaselt aga senine asedirektor Gina Hapsel, kes oleks sellel ametikohal esimene naissoost juht.

"Mul on au nimetada CIA direktor Mike Pompeo meie uueks välisministriks," teatas Trump oma avalduses. "Mike lõpetas West Pointis oma kursuse parimana, teenis eeskujulikult USA armees, lõpetas cum laude Harvardi juristina. Temast sai esindajatekojas rahvasaadik, kellel on tõendatud kogemus parteiüleses koostöös."

"Gina Haspel, CIA asedirektor, nimetatakse direktor Pompeo asemel ja temast saab esimene naine CIA eesotsas, ajalooline verstapost. Mike ja Gina on teinud koostöd rohkem kui aasta ning nende vahel on tekkinud vastastikune lugupidamine."

Trumpil oli kiidusõnu ka Tillersoni kohta. "Lõpuks tahan ma tänada ka Rex Tillersoni teenistuse eest. Väga palju on saavutatud viimase 14 kuu jooksul ning ma soovin talle ja tema perele kõike paremat."

Trump õnnitles uute ametikohtade saajaid ka oma Twitteri-kontol.

Trump selgitas hiljem ajakirjanikele, et tegelikult sai ta oma välisministriga hästi läbi, kuid nad said paraku asjadest erinevalt aru, üheks teemaks oli näiteks Iraani tuumaleppega seonduv. President avaldas arvamust, et Tillerson on lõppkokkuvõttes Washingtonist lahkudes õnnelikum.

Washington Post meenutab, et Trump on varem korduvalt Tillersoniga avalikult vaielnud ning väidetavalt peab ta senist välisministrit liiga establishment'i mõtteviisiga meheks.

Trump soovis teha vahetuse ajal, kui ta valmistub kõnelusteks Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ning samuti ka eelseisvateks läbirääkimisteks kaubanduse teemadel, selgitasid kolm Valge Maja ametnikku. Sama kinnitasid ka Politico allikad.

Pompeo teatas oma avalduses, et on väga tänulik presidendile võimaluse eest välisministri kohale asuda. "Tema juhtimine on teinud Ameerika turvalisemaks ning ma ootan võimalust esindada teda ja Ameerika rahvast ülejäänud maailmas, et edendada Ameerika õitsengut. Töötades CIA suurepäraste meeste ja naiste kõrval - kõige pühendunumate ja andekamatele ametnikega, keda ma olen kohanud - on olnud minu elu üheks suuremaks auks."

Haspel kinnitas, et tunneb end ametikõrgenduse puhul innustatuna.

"Pärast 30 aastat tööd CIA ametnikuna on mul olnud au olla viimase aasta jooksul asedirektoriks Mike Pompeo kõrval," märkis ta. "Ma olen tänulik president Trumpile võimaluse ja usalduse eest olla nimetatud CIA järgmiseks direktoriks."

Välisministeeriumi ametnik: Tillerson pole Trumpiga rääkinud ja ei tea vallandamise põhjust

Välisministeeriumi kõrge ametnik Steve Goldstein selgitas, et Tillersonil endal oli kavas ametisse jääda.

Samuti kinnitas Goldstein, et senine välisminister pole ise Trumpiga rääkida saanud ega tea põhjust, miks ta täpsemalt vallandati. Samuti tunnistas ta, et enda vallandamisest sai Tillerson teada Trumpi Twitteri-postitusest.

"Välisminister ei rääkinud presidendiga ega tea põhjust. Ta on tänulik võimaluse eest riiki teenida ja leiab, et avalik teenistus on austav väljakutse. Ta soovib Pompeole edu," märkis Goldstein.

Meedia andmetel rääkis reedel Tillersoniga Trumpi soovist Valge Maja personaliülem John Kelly.

Hiljem esmaspäeval vallandas Valge Maja ka Goldsteini, keda on peetud Tillersonile lähedaseks ametnikuks ning sisuliselt sageli ka tema kõneisikuks.

Tillerson kinnitas, et lahkub välisministeeriumist 31. märtsil

Tillerson ise ütles hiljem välisministeeriumis toimunud pressibriifingul, et lahkub ministeeriumist töölt 31. märtsil, kuid juba keskööst saadik kuni Pompeo ametisse nimetamiseni hakkab välisministri otseseid ülesandeid täitma tema teine asetäitja John J. Sullivan.

"Kõige olulisem on tagada korrapärane ja sujuv üleminek ajal, mil riigi ees on märkimisväärsed välispoliitikat ja riiklikku julgeolekut puudutavad väljakutsed," selgitas ta Reutersi teatel.

Senise välispoliitika kohta ütles ta, et maksimaalse surve avaldamine Põhja-Koreale on andnud oodatust paremaid tulemusi. Venemaa teemal märkis ta, et kui Moskva jätkab praegusel kursil leiab ta end üha rohkem isoleerituna.

Samuti nentis ta, et suhete arendamisel Hiinaga on veel palju tööd vaja teha. 

Tillerson tänas ka oma kolleege välisministeeriumis tehtud töö eest. Trumpi teemal ta oma sõnavõtus ei peatunud ning ajakirjanike küsimustele ei vastanud. Küll aga tunnistas ta, et president helistas talle teisipäeval Californiasse suundunud lennukist - ehk siis pärast Twitteri-postitust.

Tillersoni vahetamisest Pompeo vastu räägiti meedias juba ammu

Spekulatsioonid, et Trump ei ole ei ole ExxonMobili endise juhi Tillersoniga rahul ja soovib teda vallandada, on kestnud juba pikemat aega.

Samuti on ta mitmeid kordi avalikult oma välisministrit kritiseerinud, näiteks eelmise aasta sügisel teatas ta, et Tillerson raiskab Põhja-Koreaga kontakti vaid aega.

Meedias levisid eelmisel aastal aga väited, mille kohaselt oli Tillerson ühel Pentagonis toimunud koosolekul Trumpi idioodiks (moron) nimetanud. Kusjuures Tillerson pole seda väidet hiljem kunagi otsesõnu tagasi lükanud, vaid öelnud, et ei soovi nii madalaid kuulujutte kommenteerida.

Meedias levinud spekulatsioonide tõttu, mis ka tollal nimetasid Pompeot tulevakseks välisministriks, kutsus Tillerson möödunud aasta oktoobris kokku isegi pressikonverentsi, kus teatas, et tal ei ole kunagi olnud plaanis tagasi astuda ning et tema suhted president Trumpiga olevat head.

Nii uus välisminister kui ka CIA uus juht vajavad enne ametisse asumist USA senati heakskiitu.

Senati vastutavate komiteede juhtide kommentaarid

Senati väliskomitee esimees Bob Corker teatas, et Pompeo kuulamisega tehakse algust aprillis.

Senati luurekomitee esimees Richard Burr omakorda teatas, et ta ootab võimalust toetada Haspeli kandidatuuri CIA juhi kohale.

"Ma tunnen Ginat isiklikult ja tal on vajalikud oskused, kogemused ja otsustusvõime, et üht meie riigi olulisemat agentuuri juhtida," lausus ta.

Mikser: Pompeo on kogenud poliitik, suhted on tugevad ka edaspidi

Eesti välisminister Sven Mikser ütles, et USA uue välisministri Mike Pompeo näol on tegemist erakordselt kogenud poliitiku ja välisluurejuhiga ning USA ja Eesti suhted jäävad tugevaks ka edaspidi.

"Ameerika Ühendriikide valitsemissüsteem on võrdlemisi presidendikeskne ehk kõik kabineti ministrid on presidendi nõuandjad vastavas valdkonnas, nii ka välisminister. Ja kui president Trump tunneb, et ta vajab antud hetkel teistsugust nõuandjat ja teistsugust valdkonnajuhti välispoliitilistes küsimustes, siis see on tema suveräännne otsus," rääkis Mikser "Aktuaalsele kaamerale".

"Mul pole mingit kahtlust, et ka Mike Pompeoga välisministeeriumi eesotsas meie tihe läbikäimine jätkub ja selle kinnituseks saab juba aprilli alguses toimuv Balti presidentide kohtumine Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpiga," lisas Eesti välisminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: