Saudi kroonprints: kui Iraan valmistab tuumarelva, teeme seda ka meie

{{1521125040000 | amCalendar}}
Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman (esiplaanil).
Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman (esiplaanil). Autor/allikas: Dan Kitwood/AFP/Scanpix

Kui Iraan loob tuumarelva, teeb seda ka Saudi Araabia, teatas kuningriigi kroonprints Mohammed bin Salman neljapäeval, kasvatades sellega tõenäosust, et niigi konfliktirohkes regioonis hakatakse võidu tuumarelvastuma.

"Saudi Araabia ei taha endale muretseda tuumapommi, kuid kui Iraan selle välja töötab, siis järgime me kahtlemata nende eeskuju nii kiiresti kui võimalik," ütles kroonprints Reutersi teatel.

Sunni-moslemite riik Saudi Araabia on šiiitliku Iraaniga aastakümneid vaenujalal olnud. Riigid on toetanud vastaspooli relvastatud konfliktides ja poliitilistes kriisides nii Iraagis, Süürias, Liibanonis kui Jeemenis.

Saudi Araabia teeb plaane tuumaenergia kasutuselevõtuks, mis on osa prints Mohammedi reformiplaanist, et vähendada majanduse sõltuvust naftast.

Maailma suurim naftaeksportija on varem öelnud, et arendab tuumaenergiat ainult rahumeelsetel eesmärkidel, kuid ei ole täpsustanud, kas kavatseb ka uraani rikastada, et tuumakütust toota - see on protsess, mida saab kasutada ka aatomirelvade tootmises.

Prints Mohammedi kommentaarid mõjutavad ka Iisraeli, kes ei ole kinnitanud ega ümber lükanud oletusi, et nende käes on Lähis-Ida ainus tuumaarsenal. Iisrael on pikalt väitnud, et kui Iraan töötab välja tuumarelvad, käivitavad nemad samasuguseid projekte Iraani rivaalidega.

Iraan sarjas "lihtsameelset" Saudi kroonprintsi

Iraan kritiseeris neljapäeval "lihtsameelset" Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmanit pärast seda, kui kuningriigi troonipärija oli võrrelnud islamivabariigi kõrgeimat juhti ajatolla Ali Khameneid Adolf Hitleriga.

"Need sõnad on väärtusetud...sest nad pärinevad lihtsalt mõistuselt täis illusioone, mis räägib ainult valesid ja kibestumust," ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi.

Mohammed bin Salman ütles usutluses USA telekanalile CBS ka, et kui Teheran peaks saama tuumarelva, ei jää saudid samuti ootama.

Kroonprints rääkis usutluses, millest avaldati neljapäeva katkeid, Khameneist kui "uuest Hitlerist", sest "ta tahab laieneda".

"Ta tahab luua Lähis-Idas oma projekti nagu Hitler, kes tahtis omal ajal laieneda," ütles kroonprints, viidates Natsi-Saksamaa juhi ideele vajadusest laiendada sakslaste eluruumi (Lebensraum).

"Paljud maailma ja Euroopa riigid ei saanud aru, kui ohtlik Hitler on, kuni juhtus see, mis juhtus. Ma ei taha, et Lähis-Idas juhtuks sama."

Intervjuu Saudi printsiga jõuab eetrisse pühapäeval, kaks päeva enne Mohammedi ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumist Valges Majas.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: