Saudi kroonprints tunnistas Iisraeli "õigust" oma maale

Saudi kroonprints Mohammed bin Salman New Yorgis kohvikus koos endise linnapea Michael Bloombergiga.
Saudi kroonprints Mohammed bin Salman New Yorgis kohvikus koos endise linnapea Michael Bloombergiga. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Saudi Araabia kroonprintsi ja riigi de facto liidri Mohammed bin Salmani sõnul on Iisraelil õigus oma kodumaale.

See esmaspäeval avaldatud seisukoht tähendab märkimisväärset muudatust kuningriigi senises poliitikas.

Saudi Araabial ja Iisraelil ei ole ametlikke diplomaatilisi suhteid, kuid kuluaarides on kontaktid viimastel aastatel hoogustunud.

Mõlemad riigid näevad Iraanis suurimat välisvaenlast ja Ühendriikides võtmeliitlast, samuti tunnistavad mõlemad islamiäärmuslastest lähtuvat ohtu.

Iisraeli konflikt palestiinlastega on olnud seni suurim takistus kahe riigi täiemahulise lähenemise teel ning Ar-Riyad toetab tänini palestiinlaste suveräänsusnõuet.

Saudi kroonprints Mohammed bin Salman andis esmaspäeval usutluse USA ajakirjale The Atlantic.

"Ma usun, et palestiinlastel ja iisraellastel on õigus omaenda maale," ütles Ühendriikides kolmenädalasel visiidil olev Salman vastuseks väljaande peatoimetaja Jeffrey Goldbergi küsimusele: "Kas juutidel on õigus rahvusriigile vähemalt osal oma esivanemate maast?"

"Kuid meil peab olema rahulepe, et tagada normaalsed suhted ja stabiilsus kõigi jaoks," ütles Ühendriikides kolmenädalasel visiidil olev Salman.

2002. aastast alates on Saudi Araabia vedanud nn Araabia rahualgatust, mis näeb ette Iisraeli-Palestiina konflikti kahe riigi lahendust.

Kuid ükski nii kõrge Saudi ametiisik ei ole teadaolevalt avalikult tunnistanud Iisraeli "õigust" maale väljaspool praktilist vajadust kestev rahulepe tagada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: