Meedia: FBI endine asejuht andis uurijatele märkmed vestlustest Trumpiga

FBI endine asedirektor Andrew McCabe.
FBI endine asedirektor Andrew McCabe. Autor/allikas: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

FBI endine asedirektor Andrew McCabe tegi märkmeid oma vestluste kohta USA presidendi Donald Trumpiga ning andis need ametnikele, kes uurivad Venemaa väidetavat sekkumist USA presidendivalimistesse 2016. aastal, teatas USA meedia.

BBC teatas, et uudised sellest, et McCabe'il on alles ülestähendused vestlustest Trumpiga ajast, mil ta oli FBI direktori kohusetäitja, ilmusid laupäeval.

USA meedia teatel toetavad McCabe'i märkmed FBI tagandatud direktori James Comey selgitusi tema vallandamise kohta eelmise aasta mais.

Comey on öelnud oma tunnistuses, et Trump palus temalt lojaalsust ning nõudis tema endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni kohta käiva uurimise lõpetamist.

Ka Comey on alles hoidnud märkmed oma kokkupuudetest Trumpiga.

Trump aga kahtleb McCabe'i märkmete olemasolus. Pühapäeval kirjutas ta Twitteris, et on veetnud McCabe'iga koos väga vähe aega ning FBI direktori kohusetäitja ei olnud kunagi neil kohtumistel märkmeid teinud.

"Sama on valetava James Comeyga. Kas me võiks neid nimetada võltsmemodeks?" kirjutas president.

Kommenteerides enda vallandamist reedel, eitas McCabe, et ta oleks midagi valesti teinud. "Mind on välja valitud ja mind koheldakse sel viisil minu rolli pärast, minu tegevuse pärast ja sündmuste pärast, mille tunnistaja ma olin pärast James Comey vallandamist," ütles ta.

McCabe lisas, et justiitsministeeriumi raporti tegemist, milles soovitatakse tema vallandamist, kiirendati pärast seda, kui ta viitas, et kinnitab Comey versiooni viimase vallandamisest.

Laupäeval ütles Comey, kes avaldab peagi raamatu, et ameeriklased saavad ise hinnata, kes on austusväärne ja kes mitte.

McCabe vallandati FBI-st reedel, vaid paar päeva enne tema 50. sünnipäeva, mil ta pidi pensionile jääma. Justiitsminister Jeff Sessions põhjendas päevapealt vallandamist endise asejuhi ametialaste rikkumistega. Sessions kinnitas, et otsus langetati pärast põhjalikku ja erapooletut uurimist.

Justiitsministeeriumi teatel tuvastas sisejuurdlus, et McCabe oli selleks volitusi omamata avalikustanud meediale informatsiooni ja polnud mitmetes oma ütlustes täielikult siiras.

Trumpi advokaat: Muelleri uurimine tuleb lõpetada

President Donald Trump kritiseeris ka eriprokurör Robert Muelleri uurimist Venemaa väidetava sekkumise kohta USA presidendivalimistesse.

Ta on varem nimetanud uurimist nõiajahiks.

Mueller, kes on ka ise endine FBI direktor, on siiani esitanud nn Venemaa-uurimises süüdistuse 19 inimesele.

Trumpi advokaat John Dowd andis laupäeval välja pressiteate, milles ütles, et on aeg Muelleri uurimine lõpetada.

Trump kurtis pärast seda, et Muelleri meeskonna moodustavad 13 paadunud demokraati, mõni suur Hillary Clintoni toetaja ja mitte ükski vabariiklane.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: