Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valge Maja: Trump ei kaalu ega aruta eriprokurör Muelleri vallandamist

Donald Trump ja Robert Mueller.
Donald Trump ja Robert Mueller. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Valge Maja jurist Ty Cobb teatas, et president Donald Trump ei kaalu ega aruta praegu nn Venemaa-juurdlust juhtiva eriprokuröri Robert Muelleri vallandamist.

Juristi kommentaar järgnes Trumpi Twitteri-postitusele, kus president kritiseeris Muelleri juurdlust ning Föderaalset Juurdlusbürood (FBI). USA meedias aga kerkis Muelleri vallandamine teemana esile ka seoses FBI eelmise asejuhi Andrew McCabe'i vallandamisega, vahendasid Reuters, Politico, Vox jt.

"Vastuseks meedia spekulatsioonidele ja seonduvatele küsimustele, mida administratsioonile esitatakse, kinnitab Valge Maja taas, et president ei kaalu ega aruta eriprokurör Robert Muelleri vallandamist," selgitas Cobb.

Lisaks Demokraatliku Partei esindajatele hoiatasid ka vabariiklaste hulka kuuluvad Kongressi saadikud pühapäeval, et president ei peaks Muellerit vallandama ning laskma föderaaluurijatel jätkata menetlust, mille raames uuritakse nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku kokkumängu Kremli esindajate ja Trumpi kampaaniameeskonna vahel.

Vabariiklasest senaator Jeff Flake, kes on Trumpi korduvalt teravas toonis kritiseerinud, avaldas arvamust, et Trumpi sõnakasutus Twitteris viitab soovile Mueller vallandada. Senaator Lindsey Graham omakorda hoiatas, et kui Trump peaks Muelleri vallandama, saaks sellest sammust tema presidendiks oleku lõpu algus.

"Ainus ettekääne Muelleri vallandamiseks on mingi kindla põhjuse olemasolu. Ma ei näe Muelleri puhul sellist põhjust," rõhutas Graham, kes on kaasautoriks eelnõule, mis muudaks Muelleri vallandamise presidendi jaoks keerulisemaks.

Graham lisas, et ka paljud teised vabariiklased on seisukohal, et Muelleri meeskond peab saama segamatult tööd teha.

Esindajatekoha vabariiklasest spiikri Paul Ryani kõneisik AshLee Strong omakorda rõhutas, et nii nagu spiiker on alati öelnud, peaks Muller ja tema meeskond saama rahulikult oma tööd teha.

Laupäeval oli Trumpi isiklik advokaat John Dowd avaldanud arvamust, et Muelleri üle järelevalvet teostav asejustiitsminister Rod Rosenstein peaks tegema lõpu Venemaa-juurdlusele, mis kutsuti kunstlikult esile McCabe ülemuseks olnud endise FBI juhi James Comey poolt.

Selle peale teatas vabariiklasest esindajatekoja liige Trey Gowdy, kes kuulub mitmesse olulisse kongressi komiteesse, et sellised avaldused ei tule kuidagi kasuks ka Trumpile.

"Ma arvan, ausalt öeldes, et presidendi advokaat teeb talle karuteene, kui ta niimoodi räägib ja juurdlust sellises valguses esitab," selgitas Gowdy Fox Newsile. "Kui sul on süütu klient, hära Dowd, siis käitu vastavalt."

Valge Maja justiitsküsimuste juht Marc Short selgitas Trumpi säutse sellega, et presidenti häirib Muelleri juurdluse pikalevenimine. Ta lisas, et Valge Maja teeb Muelleri juurdlusega täielikku koostööd.

Mitmed vabariiklased, demokraatidest rääkimata, polnud rahul ka sellega, kuidas FBI kunagine asejuht McCabe vallandati ööpäev enne seda, kui tal oleks tekkinud õigus kõrge riigiametnikuna pensionile jääda. Paljud tõlgendasid justiitsminister Jeff Sessionsi sellist sammu kui Trumpi-poolset kättemaksu Comey liitlasele.

McCabe on nimelt kinnitanud Comey väiteid, mille kohaselt vallandati viimane seetõttu, et ta ei tulnud vastu Trumpi soovile Venemaa-juurdlus lõpetada. Comey vallandamine eelmise aasta mais tõi omakorda kaasa eriprokurör Muelleri uurimise.

Sessions põhjendas päevapealt vallandamist aga endise asejuhi ametialaste rikkumistega ja kinnitas, et otsus langetati pärast põhjalikku ja erapooletut uurimist.

"Mulle ei meeldi see viis, kuidas see juhtus. Tal oleks võinud lasta nädalavahetuse lõpuni tööl olla," kommenteeris Floridast pärit vabariiklasest senaator Marco Rubio, kes juhtis tähelepanu ka sellele, et Sessions põhjendas McCabe vallandamist sisejuurdluse raportiga, mis pole veel valmis ja mida pole veel avalikustatud.

Hulk demokraatidest rahvasaadikuid on aga pakkunud McCabe'ile juba enda juures ajutist ametikohta eesmärgiga tagada, et pikaaegne riigiteenistuja saaks oma föderaalametniku pensioni välja teenida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: