Fondijuht Olympicu ülevõtmisest: see ei tundu kuidagi aus diil ({{commentsTotal}})

{{1521465600000 | amCalendar}}
Foto: Tairo Lutter/Postimees

Trigon Capitali Balti fondi juht Veiko Visnapuu ütles Olympic Entertainmenti (OEG) aktsiate ülevõtmispakkumise kohta, et pakkumise hind ei tundu asjaolusid arvestades väikeaktsionäride suhtes kuidagi ausa tehinguna.

Novalpina Gruppi kuuluv Odyssey Europe AS tegi OEG aktsiate omandamiseks ülevõtmispakkumise hinnaga 1,90 eurot ning OEG kaks enamusaktsionäri on juba pakkumise vastu võtnud.

Visnapuu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et väikeaktsionäridele tuli selline otsus üllatusena ja seda poleks ta OEG poolt oodanud.

"Ma pole tõenäoliselt ainus, kes arvab, et see hind ei ole päris selline, nagu oleks oodanud selliselt uudiselt," tõdes Visnapuu.

"Olympicu puhul on tegemist sektoriaktsiaga, kus pikaajaline upside seisneski selles, et võib-olla tuleb kunagi üks strateegiline ostja, kes on antud sektoris juba kogemusega ja soovib Ida-Euroopasse laieneda. Et ta tuleks ja võtaks seda strateegilise ärina, mis tihti tähendab, et ollakse valmis maksma mõistlikult head hinda, et saada väga tugev positsioon turul," rääkis ta. "Antud juhul on aga ostjaks private equity fond, kes tihtipeale on rohkem sellise strateegiaga, et soovib võimalikult kiiresti võimalikult palju raha siit välja võtta".

Visnapuu eeldas enda sõnul pigem, et Olympic laieneb ja leiab uusi investoreid, arvestades, et nad on alates kriisist pidevalt ostnud ettevõtteid Ida-Euroopas, laienenud Maltasse ja Itaaliasse ning neil on kontol ka päris suur rahapositsioon - ligi 60 miljonit eurot.

Ülevõtmispakkumise hinna, 1,90 euro kohta märkis fondijuht, et see ei tundu kuidagi ausana.

"Kuna oleme päris suured väikeaktsionärid, siis loomulikult pole müüja jaoks kunagi hind liiga kõrge, aga üritades objektiivselt vaadata, siis sellise hinnaga, laias laastus alla 10 korra oodatava kasumi, eriti arvestades, kui palju raha on ettevõtte kontol, ei tundu see kuidagi aus diil," tõdes Visnapuu.

Selline hind oleks tema hinnangul õiglane, kui ettevõtet ähvardaks lähiaastatel mingi väga suur risk.

"Loomulikult ongi see sektor nii poliitiliselt kui regulatiivselt surve all Euroopas, aga Baltikumis, Ida-Euroopas. Jah, siin on riskid, aga samas meie ei ole küll teadlikud, et kohe selline suur pauk peaks kuskilt tulema, mis nii drastiliselt võiks seda ettevõtte väärtust vähendada. Loomulikult pikaajaliselt see ongi keeruline sektor, aga ma oleks oodanud ikka märkimisväärselt kõrgemat hinda sellise tehingu puhul," sõnas ta.

SEB panga finantsturgude riskinõustaja Kristofer Vähi tõi välja, et maailma praktika on üldiselt selline, et ülevõtupakkumine tehakse 25-30 protsenti varasemast börsihinnast kõrgema hinnaga.

"Ka viimased ülevõtud Baltikumi turgudel on olnud pigem 30 protsenti või rohkem ülehindlust börsihinna suhtes," tõi ta välja.

Nüüd seisab väikeaktsionäridel ees otsus, kas müüa oma osalus maha või sellest keelduda. Vähi sõnul on see iga inimese enda otsus, kuid tingimata osalust müüma ei pea.

"Soovitada on raske, arvan, et see sõltub sellest, kuidas iga inimene ise olukorda näeb. Eks suuraktsionärid, kes on ise väga kaua seda äri ajanud, näevad, et selline hind on mõistlik. See on üks pool," sõnas Vähi, kuid lisas, et samas ei ole teoreetiliselt välistatud ka see, et kui ostja tõesti sellise hinnaga neid aktsiaid kätte ei saa, võib tulla ka kõrgem väljaostupakkumine.

"Aga see on puhas spekulatsioon," rõhutas finantsturgude riskinõustaja.

Veiko Visnapuu ütles, et ei saa väikeaktsionäridele otseselt soovitusi anda, sest infot alles seeditakse, kuid ta ütles, et ei üht- ega teistpidi tegudega ei tasu tormata.

Tallinna börsile on Olympicu lahkumine suur löök

Tallinna börsile on OEG lahkumine Visnapuu sõnul kahtlemata päris suur asi ja seda pigem negatiivses võtmes.

"Tallinna börsilt võtab see kindlasti ära märkimisväärse osa käibest. Õnneks on meil võib-olla tulemas mõned uued ettevõtted börsile, aga ikkagi ei ole neid siin piisavalt palju. Kokkuvõttes Eesti erainvestor oin hästi aktiivselt kaubelnud selle aktsiaga ja see on olnud suhteliselt stabiilne dividendiaktsia," nentis ta.

Visnapuu lisas, et äkki ei ole veel kõik kadunud, kuigi hetkel on asjad siiski liikumas selles suunas.

Kristofer Vähi märkis samuti, et börsi jaoks on see löök, sest Olympic on Balti turul käibelt suuruselt kolmas ettevõte, viimastel aastatel on see moodustanud 13 protsenti kogu börsi käibest.

"Teisalt majanduse jaoks on see märk sellest, et välismaised suured professionaalsed ettevõtted, investorid tunnevad huvi meie ettevõtete vastu, mis on kindlasti positiivne märk," lausus ta.

Ülevõtmise hinnatase on tekitanud ka laiemat arutelu ja küsimusi. 

Tallinna börsi juht Kaarel Ots ütles ERR-i raadiouudistele, et ehkki on kahju, et üks investorite lemmikaktsiaid varsti enam börsil ei ole, siis ettevõtete ost ja müük, ühendamine, börsile viimine ja sealt ära viimine on üks äri osa.

"Mul on pigem hea meel, et Olympicu asutajad realiseerisid oma elutöö või on realiseerimas ja kindlasti on börsilolek selle ettevõtte väärtuse kasvule ja ka nähtavuse ja tuntuse suurenemisele kaasa aidanud," lausus ta.

Ots tõi välja, et ajalooliselt on olnud investorite lemmikud näiteks Hansapank, Eesti Telekom ja Saku õlletehas, mis on kõik enam-vähem sama rada läinud - ettevõte on müüdud mingil ajahetkel välisomanikele. See peegeldab Otsa sõnul päris hästi ka meie majanduspilti.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: