Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Geenidoonoriteks tahtjad saavad täita sooviavalduse

Eesti geenivaramu geenidoonor.
Eesti geenivaramu geenidoonor. Autor/allikas: Urmas Luik/Scanpix

Alatest teisipäevast on geenidoonoriteks saada soovijatel võimalik täita avaldus ning allkirjastada digitaalne nõusolekuvorm.

Alates teisipäevast saavad geenidoonoriteks soovijad veebilehel www.geenidoonor.ee täita ja allkirjastada digitaalse nõusolekuvormi ning 2. aprillist saab geeniproovi anda suuremates haiglates ja SYNLAB-i laborites üle Eesti, teatas sotsiaalministeerium. Proovide kogumine kestab aasta lõpuni või seni, kuni 100 000 uut geeniproovi on koos.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on riigi toel algatatud geeniandmete kogumine oluline samm ennetava meditsiini suunas, mis muudab tänapäevast tervishoidu ning võimaldab pakkuda tulevikus meie inimestele paremat ja õigeaegset ravi.

"Eesti peab sihiks seadma, et tulevikus oleks kõigi inimeste geeniandmed geenivaramus ja selle kaudu ka tervise infosüsteemis, et iga kord, kui inimesel on mõni tervisemure ja ta pöördub arsti poole, oleks arsti olemas ka patsiendi geeniandmed, et teda täpsemalt ravida," ütles Ossinovski.

Tartu Ülikooli Genoomikainstituudi direktori Andres Metspalu sõnul on geeniproovi andmine kiire, lihtne ja tasuta. Tulemustest saab tulevikus kasu nii geenidoonor ise kui ka Eesti tervishoid tervikuna.

"Oleme Geenivaramus juba alustanud varasematele geenidoonoritele nende personaalsete riskihinnangute vahendamisega. See on hea näide teaduse ülekandest praktilisse meditsiini, Eesti on siin selgelt maailmas pioneer," sõnas Metspalu.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) teadusdirektor Toomas Veidebaum sõnas, et 100 000 geeniproovi kogumise projekt on ettevaatav.

"Täna me ei pruugi isegi veel osata ette näha kõiki võimalusi, mida see tulevikus luua võib," lisas ta. "Küll aga on Eestil juba olemas võimekus geeniproovid koguda, eraldada neist informatsioon ning arendada meie digitaalseid infosüsteeme nii, et seda infot oleks võimalik edaspidi kasutada innovaatilises isikupõhises ennetuses ja täpses ravis. Samuti võimaldab see Eesti teadlastel osaleda rahvusvahelises teadustöös," ütles Veidebaum.

Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga ja kellel on Eesti isikukood.

Vereproove kogutakse Põhja-Eesti regionaalhaiglas, Tartu Ülikooli kliinikumis, Lääne-Tallinna keskhaiglas, Ida-Tallinna keskhaiglas ja SYNLAB-i verevõtupunktides üle Eesti. Suuremates haiglates on kõige lihtsam saada geenidoonoriks, loovutades ühe lisa vereproovi muude vereproovide andmise käigus. Eelnevalt ei ole vaja aega broneerida. Kogu protseduur võtab aega mõne minuti ja on geenidoonorile tasuta.

Valitsus otsustas möödunud aasta lõpul anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis ning eraldas 2018. aastaks viis miljonit eurot Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Tervise Arengu Instituudi ja sotsiaalministeeriumi ühisele geeniprojektile.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: