Korruptsioonikomisjon: Vabaerakond suhtus kütuselobisse kergekäeliselt

Korruptsioonivastase komisjoni istung.
Korruptsioonivastase komisjoni istung. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon taunis Vabaerakonna liiga kergekäelist suhtumist huvigruppide esindamisse. Samas on erakonna esimees Artur Talvik ise korduvalt nõudnud lobitööle reeglite kehtestamist.

Korruptsioonivastane erikomisjon arutas majanduskomisjoni pöördumist Vabaerakonna ja Eesti Kütuseliidu suhete asjus kolmapäeval.

Majanduskomisjon leidis, et Vabaerakond esitas vedelkütuse seaduse muutmise eelnõule täpselt samasugused muudatusettepanekud nagu Eesti Kütuseliit.

Majanduskomisjoni reformierakondlasest liige Kristen Michal tõstatas ettepanekute arutelul küsimuse, kuivõrd on parlamentaarse tava ja eetikakoodeksiga kooskõlas, et fraktsioon esitab samad ettepanekud kui üks huvigrupp.

Michali ettepanekul saatis majanduskomisjon kirja korruptsioonivastasele erikomisjonile.

Vabaerakonda kuuluva erikomisjoni esimehe Andres Herkeli sõnul oleks ta end kolmapäeval hea meelega komisjoni juhtimisest taandanud, aga kuna aseesimeest ei olnud kohal, siis tuli tal seda teha.

"Aga korruptsioonivastase komisjoni seisukoht koorus komisjoni liikmete Mart Nuti, Jaanus Marrandi ja Ants Laaneotsa diskussiooni põhjal," ütles Herkel.

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul oli teada, et erakond kaitseb kütusega väikekauplejaid ja temale jäi majanduskomisjoni poolt kirja saatmine arusaamatuks. Andres Herkel kordas sama ja ütles, et majanduskomisjon oleks võinud küsida kõigepealt Vabaerakonna liikmetelt selgitusi

Kui aga erakonna liikmed peavad ühe või teise huvigrupi seisukohti õigeks ja kaitsmist väärivaks, kuidas siis nende eest välja astuda nii, et see ei tekitaks kahtlusi?

"Kui muudatusettepanekud on tulnud huvigrupi kaudu, siis on tuleb seda ausalt tunnistada. Mida antud juhul ka tehti. Suur kuri ja põhjendatud küsimus tekib siis, kui muudatusettepanekute tellija on teinud erakonnale rahalisi annetusi," rääkis Herkel.

Korruptsioonivastane erikomisjon peab küsimust lahendatuks ja edasi sellega ei tegele. Majanduskomisjoni liige, sotsiaaldemokraat Jaanus Marrandi, kes ühtlasi kuulub ka korruptsioonivastane komisjoni, jääb sellega rahule.

"Komisjon asi ei ole tegeleda sellega, mis on hea parlamentaarne tava, aga eks kogu selles loos on õpetliku küll. Majanduskomisjonis tekkis küsimus, et miks Vabaerakonna ettepanekud on identsed kütuseliidu omadega ja Artur Talviku allkirjaga. Talvik ise on nõudnud lobireeglite paika panemist. Ma ei kahtlusta Vabaerakonda korruptsioonis, küll aga süüdistan neid kergemeelses käitumises," ütles Marrandi.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: