Korruptsioonikomisjon annab hinnangu Vabaerakonna kütuselobile

Andres Herkel
Andres Herkel Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Vabaerakond esitas vedelkütuse seaduse muutmise eelnõule identsed muudatusettepanekud huvigrupiga, mis jättis majanduskomisjoni nõutuks ning pani neid korruptsioonivastase erikomisjoni poole pöörduma.

Eelnõu eesmärk on vähendada pettusi ja parandada konkurentsitingimusi kütusesektoris ja suurendada maksulaekumist vedelkütuse seaduse rikkumistega tekitatud kahju vähendamise kaudu.

Nimetatud eelnõule esitas eelmise aasta viimastel päevadel teiste seas muudatusettepanekud Eesti Kütuseliit. Majanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) märkis, et täpselt samad ettepanekud koos identsete selgituste, kirjapildi ja õigekirjavigadega esitas eelnõule Vabaerakonna fraktsioon.

Majanduskomisjoni istungil 20. veebruaril tõstatas komisjoni liige Kristen Michal (RE) küsimuse, kuivõrd on kooskõlas parlamentaarse tavaga, et fraktsioon esitab muudatusettepanekud, mis on identsed ühe huvigrupi muudatusettepanekutega.

Ta tegi ettepaneku saata kiri korruptsioonivastasele erikomisjonile, kus küsitakse eelkirjeldatud tegevuse kooskõla parlamentaarse tava ja eetikakoodeksiga.

Istungi protokollis on märgitud, et Jaanus Marrandi (SDE) toetas kirja kirjutamise ideed, kuna tegemist on halva pretsedendiga.

Komisjoni juht Sven Sester (IRL), kes märtsi alguses kirja teele saatis, rõhutas samal komisjoni istungil, et kirjas küsitakse korruptsioonivastase erikomisjoni arvamust, kuid ei esitata süüdistusi ega seisukohti. Kirja saatmine otsustati konsensuslikult ehk kõik kohal viibinud majanduskomisjoni liikmed toetasid seda.

"Kas taoline tegevus on kooskõlas riigikogu kodu- ja töökorra seaduse, korruptsioonivastase seaduse ja teiste seaduste ning riigikogu sisekorraga? Kuidas tuleks taolisel juhul komisjonil edaspidi käituda?" küsib Sester kirjas, mis adresseeriti korruptsioonivastase erikomisjoni vabaerakondlasest juhile Andres Herkelile.

Talvik: täielik lapsus ja absurd

Vabaerakonna esimees Artur Talvik ütles ERR-ile, et ei mõista absoluutselt, miks selline kiri üldse saadeti.

"See on täielik lapsus, ütleme ausalt. See on naljakiri. See, et me kütusega väikekauplejaid kaitsesime, oli teada. Käisin komisjonis ja arutasime nendega koos läbi muudatusettepanekud, mis võiks olla. Tõepoolest, need on sarnased ja lasti käiku kahest allikast," selgitas Vabaerakonna juht.

Küsimusele, miks olid muudatusettepanekud ikkagi identsed, vastas Talvik: "Mis siis? Miks ta ei või olla identne, kus see keelatud on?"

Talvik rõhutas, et Vabaerakond pole midagi varjanud ja Eesti Kütuseliit pole neid mingilgi viisil toetanud. "See on nagu naljanumber. Arusaamine lobist või reeglitevastasest varjatud lobist siin täiesti puudub. Ma ei kujuta ette, mis vajadus neil sellist kirja saata oli."

"Ma lihtsalt ei saa sellest kirjast aru. See on absurd, täielik jama," lisas Talvik.

Korruptsioonivastase erikomisjoni vabaerakondlasest esimees Andres Herkel ütles ERR-ile, et kiri on komisjonini jõudnud ning eeldatavalt arutab komisjon seda peagi.

"Kindlasti vastame majanduskomisjonile. Kui kiri on tulnud, siis kirjale vastatakse," lubas Herkel.

Eelnõu ohjaks käibemaksukahju

Vedelkütuse seaduse muutmise eelnõuga, mis peagi on riigikogus lõpphääletusel, sätestatakse piirang, mille kohaselt võib üldjuhul kütust müüa koguses, mis on tagatisega kaetud.

Selline piirang välistab olukorra, kus kütuse müüja saaks piiramatult tekitada riigile käibemaksukahju. Kütuse müüjatele jäetakse siiski õigus taotleda teatud kriteeriumite täitmisel esitatud tagatise vähendamist. Tagatise vähendamist on võimalik taotleda kütuse müüjatel, kes on taotluse esitamise ajaks kütuse müügi tegevusloa alusel tegutsenud vähemalt kuus kuud ning kütuse müüjal ja tema juhtimis- ja kontrollorgani liikmel ei ole maksuvõlga.

Eelnõuga luuakse ka õiguslik alus kütuse käitlemise andmekogu asutamiseks. Samuti luuakse õiguslik alus laoarvestuse ja aruandluse andmekogu, mille eesmärk on maksu- ja tolliametile reaalajas kütuse laotoimingute andmete kättesaadavaks muutmine.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: