Putin kuulutas välja üleriikliku leinapäeva ({{commentsTotal}})

{{1522133640000 | amCalendar}}

Venemaa president Vladimir Putin kuulutas kolmapäeva üleriiklikuks leinapäevaks, peale seda kui Kemerovo oblasti kaubanduskeskuse põlengus hukkus vähemalt 64 inimest, kellest 41 oli lapsed.

Teisipäeval kogunes linnaväljakule rahvamass, kes nõudis kuberneri tagandamist. Leinavad massid olid nii suured, et Vene jõuametkonnad suurendasid eriüksuslaste hulka.

Väljaku juurde toodi kuus bussitäit eriüksuslasi ja viis kiirabi.

Meeleavaldajad hõivasid kogu linna keskväljaku ja nõudsid Kemerovo oblasti kuberneri Aman Tulejevi tagandamist, süüdistades teda tegevusetuses ja tulekahju puudutava teabe varjamises.

Samas viisid inimesed endiselt lilli ja lelusid Zimnjaja Višnja stiihiliselt kujunenud mälestuspaika, ütles Interfaxile üks vabatahtlikest.

Tulejev on veendunud, et keskväljakule kogunesid professionaalsed opositsionäärid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kohe tulid siia opositsioonilised jõud. Hetkel on seal umbes 200 inimest, nad ei ole isegi hukkunute sugulased. Nad on vaid lärmiloojad," sõnas Tulejev.

Need sõnad ajasid inimesed vihale. "Nii palju lapsi sai surma ja see juhtus juhtide vastutustundetuse tõttu. Ma sõitsin mööda kell 16:20, kui kõik just algas. Põleng algas ja ma ei suutnud ette kujutada selle mastaapi. Mind paneb imestama, et nad varjavad meie eest kogu tõtt," rääkis Kemerovo elanik Svetlana Šestakova.

Venemaal Kemerovos sai pühapäeva õhtul kaubandus- ja meelelahutuskeskuses puhkenud tulekahjus ametlikel andmetel surma vähemalt 64 inimest. Interfax teatas esmaspäeval, et põlengus hukkus 41 last, viidates ohvrite nimekirjale, mis avaldati hukkunute lähedastele.

Senistel andmetel sai 67 inimest vigastada, teadmata kadunute nimekirjas on erinevatel hinnangul 37 kuni 85 inimest.

Tulekahju puhkemise põhjus pole esialgu teada. Uurijate hinnangul oleks võinud juhtunut vältida, kui hoones oleksid olnud toimivad hoiatus- ja tuletõrjesüsteemid. Kinosaalide uksed ja varuväljapääsud olid lukus.

ERR-i Moskva korrespondent Anton Aleksejev viibis teisipäeva õhtul Moskvas Maneeži väljakul toimunud rahvakogunemisel. Ta kirjeldas, et inimesed on kogu päeva jooksul viinud väljakule tulekahju ohvrite mälestuseks lilli ja küünlaid.

Aleksejevi sõnul oli teisipäeval Moskvas mitu rahvakogunemist.

Ajakirjaniku sõnul on Venemaa valitsus viimaste andmete kohaselt otsustanud, et üle tuleb kontrollida kõikide kaubanduskeskuste ohutus, mis on sama suured või suuremad kui Kemerovos põlenud keskus.

Ametlike andmete kõrval liiguvad Vene sotsiaalmeedias ja kuulujuttudena väited mitmeid kordi suuremast hukkunute arvust:

Inimesi on ärritanud ka Kemerovo oblasti kuberneri Aman Tulejevi tegevus.

Teisipäeval külastas Kemerovot lühidalt ka president Vladimir Putin, kes ütles, et tulekahju põhjus oli kuritegelik lohakus ja hoolimatus.

 

Toimetaja: Anette Parksepp, Anton Aleksejev, Merili Nael

Allikas: Interfax-BNS, Reuters, ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: