Kemerovo põleng olevat saanud alguse batuudi juurest, protestilaine jätkub ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Esialgsetel andmetel sai ohvriterohke tulekahju Kemerovos asuvas kaubanduskeskuses alguse hoones asunud laste mänguväljaku batuudi all olnud porolooniga täidetud süvendist.

Seda versiooni kinnitas kolmapäeval Interfaxile ka keskuse Zimnjaja Višnja lasteala juht Sergei Sotšinski, vahendasid Meduza, Novaja Gazeta jt.

Ka pealtnägijad on rääkinud ei põleng sai alguse batuudisüvendist, kuhu võis sattuda näiteks katkisest elektrijuhtmest pärit säde. Kindel olevat see, et keegi süvendi lähistel suitsetamas ei olnud.

Uudisteagentuuriga TASS rääkinud pealtnägija aga rääkis, et keskuse tuletõrje- ja häiresüsteem ei olnud töökorras. Näiteks lähedal asunud häirenupp oli katki. Samuti on teada, et tulekahju puhuks mõeldud väljapääsud olid lukus ning sisuliselt polnud näiteks keskuses asunud kinos viibinud inimestel mingit võimalust pääsemiseks.

Pühapäeval alguse saanud põlengus hukkus praeguste andmete kohaselt 64 inimest, nende seas 41 last. Võimude kinnitusel ühtegi inimest enam teadmata kadunute nimekirjas ei ole, kuigi kuulujutud, mille kohaselt olevat põlengus hukkunud tegelikult rohkem inimesi, levivad piirkonnas endiselt edasi. Samas tunnistavad ka sõltumatud meediaväljaanded, näiteks Meduza, et suure hukkunute arvu varjamine on pigem ebatõenäoline.

Tulekahjuga seoses on käimas juurdlus ning kahtlustatavaks on kuulutatud hetkel viis keskusega seotud inimest. Suurem osa kahtlustustest puudutab tuleohutusnõuete kuritegelikku rikkumist.

Zimnjaja Višnja kaubanduskeskuse direktor Nadežda Suddenok aga üritas kohtusaalis väita, et põlengu põhjustasid "grupp mittevene välimusega noorukeid".

Kolmapäev on president Vladimir Putini poolt kuulutatud riiklikuks leinapäevaks ning mitmel pool toimusid juba ohvrite matusetalitused. Riigipea ise külastas Kemerovo linna lühidalt teisipäeval, asetas hukkunute mälestuseks lilli ning märkis, et tulekahju põhjus oli kuritegelik lohakus ja hoolimatus.

Teisipäeval hõivasid meeleavaldajad Kemerovo keskväljaku ja nõudsid oblasti kuberneri Aman Tulejevi tagandamist, süüdistades teda tegevusetuses ja tulekahju puudutava teabe varjamises. Protestilaine jätkus kolmapäeval ka veebis ning lisaks kohalike juhtide süüdistamisele, on tulnud ette ka süüdistusi president Putini aadressil.

"Lapsi sureb iga päev. paljudel on AIDS!"

Meduza on teinud ka kokkuvõtted kõige hoolimatumatest ja absurdsematest avaldustest, mida võimuesindajad ja Kremli-meelne meedia on Kemerovo põlengu asjus edastanud.

NTV saate "Mesto Vstretši" saatejuht Olga Belova näiteks teatas, et "välisvaenlased" on Venemaale sõja kuulutanud ning et "meie lapsed surevad siseriiklike vaenlaste käe läbi".

Kirjanik Nikolai Starikov ütles saates aga seda, et kedagi ei peaks üllatama, et vaenlased ja välisriikide poolt rahastatud meedia üritavad kasutada tragöödiat Venemaa vastu. "Võib-olla tulid provokaatorid spetsiaalselt Kemerovosse, et sellest osa võtta."

Vladimir Solovjovi saates aga leiti, et see, kellele Kemerovo asjus peaks kaastunnet ja toetust väljendama, on eelkõige president Putin. Rahvasaadik Mizulina avaldas näiteks arvamust, et Kemerovo põlengu näol oli tegu riigipea selga pussitamisega. Solovjov omakorda rääkis, kuidas Kemerovo põlengu järel tekkinud protestilaine olevat välisriikide katse venemaal "Uut Maidani" korraldada.

Pervõi Kanali saates "Vremja Pokažet" öeldi samuti, et paljud üritavad "Kemerovo põlengu abil käsi soojendada".

Teisipäeval küsis kõrge kohalik ametnik Kemerovo keskväljakul toimunud meeleavalduse ajal ühelt protestijalt, kas viimane üritab juhtumit kasutada PR-eesmärkidel ning miks nõuab ta kohe oblasti juhtide tagasiastumist. Meeleavaldaja Igor Vostrikov pidi ametnikule seepeale teatama, et Kemerovo põlengus hukkus kogu tema perekond - tema kolm last, abikaasa ja õde.

Üks teine ametnik aga karjus protestijatele järgmised laused: "Milleks selline paanika? Miks nõuda kohest tagasiastumist? Lapsi sureb iga päev. Paljudel on AIDS."

Palju tähelepanu on pälvinud ka Kemerovo kuberneri Tulejevi sõnavõtt, kus ta esiteks protestijate arvu kohta valetab ning teiseks leiab, et vabandada tuleb tal eelkõige president Putini, mitte oma oblasti inimeste ees. 

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: